Umiejętność pracy w zespole, łatwość nawiązywania kontaktów, wysoka wydajność pod presją. To cechy, których nie powinniśmy oczekiwać po osobach introwertycznych. Nie oznacza to, że nie są oni cennymi i dobrymi pracownikami, muszą jedynie poszukać swojej niszy. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jaka praca jest najlepsza dla introwertyków.
Spis Treści
Praca dla introwertyka – czyli dla kogo
Na początek wyjaśnijmy kim są introwertycy. Introwertyzm to pojęcie, które robi się coraz popularniejsze uświadamiając ogółowi w ogóle istnienie introwertyków. Zatem, kim jest introwertyk? Jest to osoba, która ogólnie rzecz ujmując, przede wszystkim zwraca się ku samej sobie. Zaś sam termin zaproponował słynny szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung.
Podzielił on osobowości ludzkie na ekstrawertyczne i introwertyczne. Ekstrawertycy potrzebują ciągle bodźców zewnętrznych, aby prawidłowo funkcjonować. Są energiczne i łakną kontaktów międzyludzkich. Introwertycy zaś doskonale odnajdują się w samotności, unikają tłumów i wolą spokojniejszy tryb życia. Oczywiście trudno o całkowite zakwalifikowanie się po jednej lub drugiej stronie osobowości, raczej łączymy w sobie ekstrawertyzm i introwertyzmem z większym naciskiem na którąś z nich.
Jeśli jednak wolimy własne towarzystwo, posiadamy niewielu przyjaciół, potrzebujemy ciszy, jesteśmy domatorami i unikamy zbędnych dyskusji, najprawdopodobniej zaliczamy się do introwertyków. Jednocześnie stoimy w pewien sposób wbrew dzisiejszej kulturze. Karze ona nam być widocznymi, jeśli chcemy odnieść sukces, nie ograniczać się w okazywaniu emocji, być kontaktowym. Co więcej, w dzisiejszej dobie, gdzie liczą się usługi związane z obsługą klienta, introwertycy mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Jednak znajdują ją, uważnie wybierając stanowisko, na które aplikują.
Praca dla introwertyków – na jakich stanowiskach
Introwertycy odnajdą się więc w pracach, w których kontakt z innymi osobami ograniczony jest do minimum i w których mogą samodzielnie wykonywać obowiązki. Owszem, mogą wykonywać pracę fizyczną lub na magazynie, niemniej jednak najczęściej będzie to praca tymczasowa. Chyba, że będą wyspecjalizowanymi rzemieślnikami wykonującymi jakiś zapomniany zawód. Osoby introwertyczne mogą się również sprawdzić jako ogrodnicy.
Osoby introwertyczne sprawdzą się świetnie jako copywriterzy, freelancerzy, pisarze i w innych, niezależnych i artystycznych zawodach. Są sumienni, a więc też księgowość będzie świetną praca dla introwertyka. Podobnie analityk danych i programista. Mogą też pracować z ludźmi, w charakterze lektora w szkole języków obcych.
Introwertyk sprawdzi się też w roli audytora i archiwisty. Może być też doskonałym analitykiem finansowym i doradcą np. w inwestowaniu w kryptowaluty. Jako że w kontaktach między ludzkich wolą mieć kontrolę, introwertycy sprawdzą się też jako agenci nieruchomości (choćby w spółdzielni). Generalnie praca dla introwertyków to taka, w której nie są oni zależni od innych osób a relacje, jeśli już występują, mają charakter partnerski.
Wymarzona praca dla introwertyka – jak ją znaleźć
Ogłoszeń oferujących idealną dla introwertyków pracę nie brakuje. Jej wybór jest raczej zależny od szczerego uświadomienia sobie swojego introwertyzmu. Jeśli rozpoznamy, że mamy osobowość introwertyczną, ta świadomość powinna być kluczowa w wyborze kariery zawodowej. Tylko wtedy będziemy pracować w sferach, w których będziemy się czuć komfortowo i się rozwijać.
Następnym krokiem powinien być wybór zajęcia, które maksymalnie odpowiada naszym zdolnościom i wiedzy. Jak wspomnieliśmy wyżej, introwertycy o różnych talentach mogą podejmować szereg prac. Zarówno ci z zacięciem matematycznym jak i humanistycznym. Odpowiedni wybór ścieżki zawodowej powinien nastąpić najwcześniej jak to tylko możliwe, aby uniknąć długotrwałego stresu wynikającego z pracy, która zupełnie nie pasuje do naszego introwertycznego usposobienia.
Nie ma więc jednej, wymarzonej pracy dla introwertyka. Każdy z nich powinien wybrać taką, która jemu samemu będzie najlepiej odpowiadać. Uświadomienie sobie swojego introwertyzmu to tylko pierwszy krok w planowaniu kariery, jednak jest on krokiem najważniejszym.