zawód ogrodnika
fot.pexels.com

Trwa sezon ogrodniczy, a z nim popyt na usługi ogrodników. Zakładanie i pielęgnacja ogrodów to specjalistyczna umiejętność wymagająca fachowców. W artykule wyjaśniamy, jak zostać ogrodnikiem i czy to dobry pomysł na karierę.

praca w ogrodnictwie
fot.pexels.com

Praca ogrodnik – opis zawodu

Na czym polega praca ogrodnika? Jego zakres obowiązków jest bardzo szeroki. Ogrodnik zakłada i utrzymuje oczywiście trawniki, kwietniki a ostatnio coraz popularniejsze łąki kwietne. Sadzi też rabatki. Oprócz tego praca ogrodnika obejmuje sadzenie, przycinanie i pielęgnację drzew oraz krzewów. Dodatkowo do obowiązków ogrodnika należy odpowiednie nawożenie i regularne podlewanie roślin.

Ogrodnik musi wykazywać się dużą wiedzą na temat roślin. Musi wiedzieć, jak je pielęgnować, na jakiej glebie najlepiej będą rosnąć oraz jak je ze sobą zestawiać tak, aby nie konkurowały ze sobą, ale wspólnie rosły tworząc piękny ogród. Ogrodnicy są zatrudniani zarówno przez osoby prywatne jak i miasta i gminy celem pielęgnacji terenów zielonych. Oczywiście ogrodnik musi mieć zmysł przestrzenny, wyobraźnię i powinien potrafić całościowo zaprojektować i założyć ogród.

Zawód ogrodnika obejmuje również umiejętność obsługi oprogramowania służącego projektowaniu i wizualizacji projektów ogrodów. Musi mieć też zdolności manualne, by bezpiecznie używać narzędzi elektrycznych do przycinania i koszenia. Część ogrodników jednak zostaje przy staroświeckich sekatorach, ale też sierpach i niekiedy kosach tradycyjnych. W zawodzie ogrodnika są różne specjalizacje i przy projektowaniu ogrodów najprostsze prace fizyczne mogą wykonywać osoby bez doświadczenia. Niemniej jednak, aby zająć się zakładaniem ogrodów na poważnie lepiej mieć odpowiednie wykształcenie.

Zawód ogrodnik – jak go zdobyć

Zawód ogrodnika możemy zdobyć na kilka sposobów. Pierwszym z nich będzie odpowiednia szkoła branżowa lub technikum ogrodnicze. Naukę kierunkową możemy kontynuować na studiach ogrodniczych. Możemy też się przebranżowić zdobywając zawód technika ogrodnika w zaocznej szkole policealnej.

Na poziomie szkoły średniej nauczymy się podstaw architektury krajobrazu, rozpoznawania gatunków roślin i tworzenia projektów ogrodów z ich użyciem. Nauka obejmuje sporządzanie rysunku w perspektywie oraz dobieranie sposobów pielęgnacji. Dodatkowo nauczymy się prowadzenia działalności gospodarczej a także zawodowego języka obcego. Naukę języka możemy poszerzyć zapisując się później na kurs językowy, zwłaszcza gdy zamierzamy wyjechać zagranicę.

Zakres zdobywanej wiedzy podczas nauki zawodu ogrodnika jest więc szeroki. Niemniej jednak nauka popłaca. Zwłaszcza jeśli będziemy umieli zaprojektować oryginalne ogrody, które część osób traktuje po prostu jako inwestycję. Czasami będziemy musieli przyjechać do klienta celem pielęgnacji ogrodu, jeśli się sprawdzimy, będzie odbywać się to regularnie więc nad założonym dzięki nam ogrodem mamy cały czas pieczę.

praca ogrodnik bez doświadczenia
fot.pexels.com

Ogrodnictwo permakulturowe – nowa specjalizacja

Istnieje wiele styli uprawy ogrodu, niemniej jednak coraz popularniejszy staje się pewien szczególny trend. Jest nim zyskujące popularność ogrodnictwo permakulturowe. Różni się ono radykalnie od tradycyjnie pojmowanego ogrodu służącego do wypoczynku lub warzywnika. Podstawową zasadą przy jego uprawie jest minimalna ingerencja co łączy się z minimalną ilością pracy włożoną w pielęgnację przez ogrodnika. Ogrody permakulturowe są szczególnie popularne wśród minimalistów.

Permakultura ma naśladować naturę, a więc rośliny (poza kilkoma wyjątkami) sadzi się nie w osobnych równych grządkach, ale razem, gatunkami wspierającymi swój wzrost. Do nawożenia najczęściej używa się kompostu roślinnego, zaś wszelkie prace ograniczone są do absolutnego minimum. Niektóre ogrody permakulturowe osiągają imponujące rozmiary, zwłaszcza jeśli są zakładane jako lasy żywieniowe.

Nie ma kierunku kształcenia jako „ogrodnik permakultury”, niemniej można ukończyć odpowiednie kursy prowadzone przez doświadczonych instruktorów – permakulturowych rolników. Dostępna jest również coraz bogatsza literatura dotycząca tego rodzaju ogrodnictwa. Co więcej, także w miastach wydzielane są przestrzenie pod permakulturowe ogrody zakładane przez inicjatywy miejskie i ekologiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here