wydanie własnej powieści
fot.pexels.com

Pisarz jest jedną z profesji, dzięki której możemy zapisać się (nomen omen) w historii i być pamiętanymi. To zawód wiążący się z prestiżem i niekiedy pozwalający zarobić spore pieniądze. Niektórzy pisarze widnieją na listach magazynu Forbes. W artykule sprawdzamy czy pisarstwo rzeczywiście jest dochodowym zawodem.

poczytni pisarze ile zarabiają
fot.pexels.com

Pisarz – co właściwie pisze

Jeśli pragniemy zostać pisarzami, musimy zastanowić się co właściwie mielibyśmy robić. Docelowo oczywiście – zawodowo pisać własne książki. Ku temu jednak prowadzi długa droga. Dodatkowo potrzeba niekiedy znajomości i odpowiedniego „timingu”. Oczywiście pisarz musi mieć wrodzony talent do snucia opowieści, które wciągną czytelnika. Duże pokłady cierpliwości również się przydadzą, gdyż wydanie własnej powieści mogą poprzedzać lata publikacji opowiadań w czasopismach.

Pisarz musi odnaleźć też swoją niszę. Inaczej mówiąc rodzaj literatury, w której tworzy. Trzeba więc się zdecydować czy to będzie literatura fantasy, science-fiction, kryminały lub też literatura faktu. Każdy z gatunków rządzi się swoimi prawidłami, których trzeba przestrzegać, aby osiągnąć sukces. Niestety w najbardziej popularnych gatunkach panuje bardzo duża konkurencja, zwłaszcza, gdy akurat stają się modne. Wtedy też nasza książka może okazać się komercyjną porażką, nawet jeśli artystycznie jest bardzo dobra.

Prawda jest jednak taka, że napisanie powieści jest zwieńczeniem wieloletnich wysiłków, które poprzedzało innego rodzaju pisarstwo. Podobnie jak w przypadku rysowników komiksów, którzy pracują w agencjach marketingowych, tak pisarze w nich pracują. Często są freelancerami, copywriterami. Dlatego też chcąc poświęcić się pisarstwu będziemy czasami musieli pójść na daleko idące kompromisy, nie do końca zgodne z naszymi przekonaniami lub zamierzeniami artystycznymi.

Pisarstwo – na czym polega

Oczywistą odpowiedzą na pytanie o główny obowiązek pisarza, jest to, że jest nim pisanie. Pisanie to jednak jest ćwiczeniem. Pisarz pisząc kolejne strony, opowiadania czy nawet wspomniane teksy marketingowe, ćwiczy swój warsztat. Wyrabia swój unikalny styl prowadzenia narracji, konstrukcji bohaterów, wciągających emocjonalnie dialogów. Swoje maszynopisy, z których ogromna część trafia do szuflady, warto prezentować najbliższym lub znajomym pisarzom celem oceny i konstruktywnej krytyki. Może to zaoszczędzić zawodu, gdy zbyt optymistycznie nasze pierwsze prace wyślemy do wydawnictwa lub na konkurs literacki.

Jednak pisarstwo wiąże się przede wszystkim z czytaniem. Każdy pisarz musi dużo czytać, czy to w poszukiwaniu inspiracji, zapoznania się z cechami danego gatunku literatury lub weryfikacji tego co pisze. Powiedzmy, że tworzymy powieść, której wydarzenia inspirowane są historią. Musimy więc podawać informacje, które są prawdziwe. Nawet jeśli akcja to w dużej mierze fikcja, jej osadzenie na autentycznym, weryfikowalnym pod względem prawdziwości fundamencie, na pewno bardziej spodoba się czytelnikom oraz krytykom.

Aspirujący pisarz musi więc poświęcić odpowiednią ilość czasu na reasearch. Musi też czytać konkurencję, oraz ulubionych autorów, aby mieć pewność, że nie powiela jakichś pomysłów. Im jednak bardziej rynek nasycony jest pewnym gatunkiem, tym trudniej o oryginalne historie. Niemniej przy odpowiedniej dozie samozaparcia, możemy stworzyć bardzo dobrą powieść, która nawet zmieni gatunek, lub będzie dla niego przełomowa.

Pisanie książek
fot.pexels.com

Pisarstwo – ile zarabia pisarz

Pytanie o zarobi pisarza wiążą się z rodzajem pisarstwa, który uprawia. Jeśli jest freelancerem w agencji marketingowej, pieniądze mogą być często niezadowalające. Tak samo zarobki za pojedyncze opowiadania. W porównaniu z wysiłkiem włożonym w ich napisanie, tantiemy za opowiadania publikowane w czasopiśmie mogą być niesatysfakcjonujące. Tu jednak chodzi o rozgłos i jeśli opowiadanie się spodoba, istnieją spore szanse na wydanie własnej powieści.

Pisarz na wydanej książce zarabia od procentów od ilości sprzedanych egzemplarzy. Przelewy dostaje okresowo, raz na kwartał lub pół roku. Największe oprocentowanie sięga 15% od egzemplarza, jeśli pomnożymy je przez ilość sprzedanych kopii i założymy, że książka kosztuje k. 40 zł, to pieniądze są niemałe. Ale na tak wysokie zarobki mogą liczyć jedynie autorzy bestsellerów. Z drugiej jednak strony niewielu pisarzy poprzestaje na napisaniu jednej książki. Z czasem więc dochody z pisarstwa mogą rosnąć.

Najpopularniejsi pisarze mogą liczyć na kwoty sięgające setek tysięcy złotych. Lecz ich zarobki nie zależą jedynie od literackiego kunsztu. Zależą też od poziomu czytelnictwa. Jeśli jest niski, dany gatunek literatury może okazać się finansową klapą. Popularne powieści mogą być wydawane za granicą, gdzie książki czyta więcej osób niż w Polsce. Poza tym najbardziej popularne teksty są adaptowane na seriale, filmy lub gry komputerowe, a ich autorzy zarabiają dzięki sprzedaży praw do dzieła lub licencjom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here