Praca bez doświadczenia to wbrew pozorom niełatwy temat. Z jednej strony zachęca się nas do zwiększania swoich kompetencji, jednak i tak wszyscy zaczynamy pracę „zieloni”. Myśląc o pracy bez doświadczenia chodzi nam raczej o pracę bez wymagań w zakresie wykształcenia lub specjalistycznych umiejętności. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy jaką pracę można znaleźć bez doświadczenia i w jaki sposób to zrobić.
Praca bez doświadczenia i wykształcenia – czyli jaka
Jeżeli obawiamy się, że nie znajdziemy żadnej pracy, ponieważ nie posiadamy ani wykształcenia formalnego ani doświadczenia zawodowego, to powinniśmy szybko porzucić te obawy. Praca bez doświadczenia i wykształcenia jest łatwa do znalezienia, wystarczy wpisać frazę „praca bez doświadczenia” w wyszukiwarkę, aby otrzymać przynajmniej kilka wyników. Musimy mieć jednak świadomość, że będą to specyficzne stanowiska.
Praca bez doświadczenia i wykształcenia to przede wszystkim praca fizyczna i to na najniższych stanowiskach. Może to być praca na magazynie lub w restauracji fast food. Na tych wakatach panuje duża rotacja, więc system szkoleń jest zwięzły i prosty, aby szybko wprowadzić nowego pracownika w obowiązki. Jeśli jednak nie brak nam zdrowia i chęci, nawet bez doświadczenia możemy podjąć taką pracę.
W pracy bez doświadczenia cenne są zdolności manualne, pojętność, sumienność i łatwość nawiązywania kontaktów w zespole. Jednakże bez formalnych kwalifikacji możemy niestety zapomnieć o awansie. Niemniej na początku kariery zawodowej nie powinniśmy się tym przejmować i spokojnie zdobywać doświadczenie z dnia na dzień. Później możemy pomyśleć o planie, który pozwoli na zwiększenie kwalifikacji.
Spis Treści
Praca bez doświadczenia – kiedy ją podjąć
Zastanówmy się przez chwilę, dlaczego nie mamy doświadczenia zawodowego? W dużej mierze wiąże się ono z wyborem naszego kształcenia. Im bardziej ogólne, tym później je zdobędziemy. Uczniowie dawnych zawodówek (obecnie branżówek) i techników nabywają doświadczenia w toku darmowych praktyk w czasie nauki. Uczniowie liceów, o ile nie pracują gdzieś w wakacje, najprawdopodobniej pierwsze kroki w karierze postawią w pracy dodatkowej na studiach.
Nie ma więc idealnego momentu na zdobycie pierwszej pracy bez doświadczenia. Wszystko zależy bowiem od naszej sytuacji i do niej powinniśmy się dostosować. Studenci są chętnie zatrudniani w galeriach handlowych i w barach, osoby bez żadnego wykształcenia na produkcji i w innych pracach fizycznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jako studenci prawa nie zatrudnić się przy taśmie montażowej. Pamiętajmy jednak o tym, że brak doświadczenia nie jest przeszkodą w znalezieniu pracy.
Jeśli studiujemy dziennie oczywistym jest, że nie podejmiemy pracy na pełen etat. Pieniądze z niej nie będą może duże, ale jeśli przyznano nam stypendium socjalne i/lub za wyniki w nauce, możemy uzbierać w ten sposób przyzwoitą kwotę starczającą na studenckie życie. Siłą rzeczy bez doświadczenia i wykształcenia będziemy musieli podjąć pracę wcześnie, być może już po podstawówce lub po osiągnięciu pełnoletności, a dalsza nauka będzie dostosowana do życia zawodowego.
Praca dla osób bez doświadczenia – jak ją znaleźć za granicą
Pracę bez doświadczenia możemy znaleźć za granicą. Zasady są podobne jak w Polsce, możemy spodziewać się pracy fizycznej na podstawowych stanowiskach. Oczywiście możemy spodziewać się lepszych pieniędzy, niemniej jednak należy być ostrożnym. Znane są przypadki wykorzystywania pracowników przez nieuczciwych pośredników i pracodawców za granicą. Dlatego osoby bez doświadczenia powinny szukać pracy poza Polską choćby w przez profesjonalne i zaufane agencje lub przez rodzinę i znajomych.
Dlatego mimo tego, że nie mamy doświadczenia zawodowego, powinniśmy spróbować nauczyć się choćby podstaw języka obcego. Da nam to większe poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Jeśli pracujemy na razie w Polsce, powinniśmy zainwestować pieniądze w choćby kurs języka obcego na poziomie początkującym albo przynajmniej uczyć się z darmowych materiałów online.
Jeżeli studiujemy, poszukajmy pracy za granicą przez uniwersytet lub wyjedźmy na wymianę. Jednocześnie podszkolimy język, jak i zdobędziemy doświadczenie zawodowe. Studenci niektórych kierunków również mają odpowiednie praktyki, które pozwalają zdobyć pierwsze szlify już w wyuczonym zawodzie.