spółdzielnia mieszkaniowa
fot.pexels.com
jak sprzedać mieszkanie
fot.pexels.com


Prędzej czy później staniemy przed koniecznością sprzedaży mieszkania. Szukamy wtedy klientów albo na własną rękę lub zwracamy się po pomoc do biura nieruchomości. Pozostaje jednak trzecie wyjście – skorzystanie z usług spółdzielni mieszkaniowej. W tym artykule sprawdzamy, dlaczego warto sprzedać mieszkanie we współpracy ze spółdzielnią mieszkaniową.

Sprzedaż mieszkania – czy spółdzielnia pomaga

Większość z nas zwraca się do spółdzielni mieszkaniowej przy zakupie mieszkania. Kontaktujemy się z jej zarządem również przy załatwianiu spraw bieżących, takich jak opłaty, chęć wynajmu komórki i uzyskanie dodatkowych informacji. Spółdzielnię mieszkaniową kojarzymy więc z zamieszkiwaniem lokalu, a nie jego sprzedażą.

Gdy jednak chcemy sprzedać mieszkanie należące do wspólnoty mieszkaniowej, rzadko bierzemy pod uwagę spółdzielnię. Klientów poszukujemy wystawiając ogłoszenia albo też korzystamy z komercyjnych biur nieruchomości. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, polegają one głównie na relacji wydatków z czasem poświęconym na sprzedaż i prezentację mieszkania.

Można powiedzieć, że pośrednią ścieżką jest sprzedaż mieszkania z pomocą spółdzielni mieszkaniowej. Dzieje się tak dlatego, że lokal pozostaje jakby w lokalnych rękach, zaś spółdzielnia zajmuje się wszelkimi formalnościami. Spółdzielnie mieszkaniowe posiadają bowiem własne biura obrotu nieruchomościami.

Spółdzielcze biuro nieruchomości – dlaczego warto skorzystać

Biura nieruchomości działające w ramach spółdzielni mieszkaniowej nie reklamują się szeroko. Być może stanowi to powód, dla których nie są pierwszym wyborem dla osób pragnących sprzedać mieszkanie. Niemniej jednak warto spytać się spółdzielni, czy ma swoje biuro nieruchomości. Jeśli tak, możemy przy korzystaniu z jego usług liczyć na szereg korzyści.

Przede wszystkim członkowie spółdzielni nie są obciążani dużą prowizją. Wynosi ona zazwyczaj 1%, podczas gdy osoby spoza spółdzielni muszą liczyć się z obciążeniem prowizją od sprzedaży mieszkania sięgającą nawet 2%. Poza tym pracownicy spółdzielczego biura nieruchomości mają doskonałe rozeznanie w rynku mieszkaniowym na terenie danego osiedla, które wchodzi w skład spółdzielni. Mogą więc bardzo szybko znaleźć klientów na nasze mieszkanie.

Spółdzielcze biura nieruchomości zajmują się oczywiście wszystkimi formalności, które załatwiane w spółdzielni ulegają uproszczeniu. Wystarczy zgłosić się do biura, a pracownik poprowadzi nas przez cały proces. Równie szybko poznamy szacunkową wartość sprzedaży naszego mieszkania. Podobnych do naszego lokali na osiedlu jest wiele i pewnie niejeden już został skutecznie sprzedany w ramach spółdzielni, a więc możemy nastawić się na realny dochód i tak przygotować ofertę, aby szybko mieszkanie sprzedać.

mieszkanie w spółdzielni
fot.pexels.com

Sprzedaż mieszkania w spółdzielni – jak to zrobić

Jak sprzedać mieszkanie z pomocą spółdzielni mieszkaniowej? Najpierw należy sprawdzić czy nasza spółdzielnia posiada biuro nieruchomości. Na jej stronie internetowej możemy znaleźć odpowiednie informacje. Znajdziemy też aktualne ogłoszenia sprzedaży mieszkań na terenie spółdzielni. Dzięki temu ocenimy, na jaką cenę nasze mieszkanie sprzedamy. Oczywiście możemy skontaktować się z biurem telefonicznie, bądź też osobiście.

Ogłoszenia sprzedaży mieszkania na stronie spółdzielni są w pełni profesjonalne. Spółdzielczy pośrednik dba o sprawną sprzedaż. Musimy pamiętać, że jemu też zależy na 1% prowizji. Oprócz tego może nam zaoferować np. zamianę mieszkania na mniejsze. To szczególnie ważne, jeśli planujemy inwestycję w postaci wynajmu mieszkania. Pamiętajmy też o tym, że niektóre spółdzielnie pomagają sprzedać domy jednorodzinne, jeśli mieszczą się na osiedlu spółdzielczym.

Sprzedaż mieszkania w spółdzielni musi jednak charakteryzować się odpowiednimi przygotowaniami z naszej strony. Przed wystawieniem ogłoszenia i zaproszeniem pośrednika ze wspólnoty, powinniśmy posprzątać mieszkanie. Dobrym wyborem jest też wcześniejsza sprzedaż niektórych mebli i uczynienie mieszkania jak najbardziej „neutralnym”. Zbyt duża ilość przedmiotów osobistych może bowiem zniechęcać do kupna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here