szkoła języków obcych
fot.pexels.com

W Polsce funkcjonuje mnóstwo szkół językowych oferujących kursy na różnym stopniu zaawansowania. Część osób zastanawia się czy warto je ukończyć, czy poziom umiejętności językowych będzie wystarczający do wyjazdu za granicę. W dzisiejszym artykule zastanawiamy się nad tym czy warto zapisać się i skończyć kurs językowy.

kurs językowy dla zaawansowanych
fot.pexels.com

Kursy językowe – co oferują

Kursy językowe oferują oczywiście naukę jakiegoś języka obcego. Przy czym zasada jest taka, że im popularniejszy język, tym więcej poziomów zaawansowania możemy skończyć. Gdy podejmujemy się nauki rzadkiego języka, np. szwedzkiego, to poznamy jego podstawy (A1). Nie oznacza to jednak, że nie nauczymy się praktycznie niczego innego jak „dzień dobry” i „do widzenia”. Podstawowy kurs językowy pozwoli na swobodne porozumiewanie się w sklepie, odnajdywanie drogi w topografii miejskiej i nauczy koniecznych podstaw gramatyki. Słowem na potrzeby turystyczne jak najbardziej wystarczy.

Niezaprzeczalną zaletą kursów językowych jest to, że oferują naukę z native speakerami. Czyli np. ze Szwedami. Nauka prowadzona jest za pomocą prezentacji, ale też podręczników, odsłuchów piosenek i dialogów. Pamiętajmy, że to nie szkoła i nikt nas nie ukaże jedynką, jeśli będzie nam gorzej szło. Wręcz przeciwnie, prowadzący zajęcia raczej podniesie na duchu i wesprze.

Zajęcia na kursach języków obcych prowadzone są w małych, kilkuosobowych grupach. Odbywają się zazwyczaj 2 razy w tygodniu i trwają ok 1,5 h. Musimy pamiętać, że nauka jest intensywna, a zajęcia są dość późno, więc przygotujmy się na dość duży wysiłek umysłowy. Niemniej jednak musimy potraktować kurs jako inwestycję w siebie i z optymizmem myśleć o zakończeniu kursu.

Kursy językowe czy filologia – co lepsze

Jeśli stoimy przed wyborem między kursem językowym a podjęciem studiów filologicznych, zawsze wybierzmy drugą opcję. Jeśli naszym celem jest nie tylko nauczenie się języka obcego, ale późniejsza z nim praca, tylko filologia przygotuje nas do tego zadania odpowiednio. Pamiętajmy jednak o tym, że na filologii będziemy mieć szereg dodatkowych przedmiotów oprócz samych zajęć językowych. Ich zdanie będzie konieczne do tego, aby skończyć studia, a często bywają nieinteresujące lub trudne.

Poza tym kurs języków obcych trwa w zasadzie 1 semestr, a studia 3 do 5 lat, jeśli chcemy zostać magistrami. Musimy więc zadać sobie pytanie, po co i na jakim poziomie chcemy nauczyć się danego języka. Być może starczy nam sam kurs, to będzie najkonieczniejsza wiedza dotycząca samego języka. Jeśli zaś chcemy oprócz języka poznać kulturę kraju, w którym on obowiązuje, lepszym wyborem będą studia filologiczne.

Oczywiście nie musimy wybierać tylko kursu lub tylko studiów. Możemy zapisać się na kurs, aby później kontynuować naukę języka na studiach. Z kursem będziemy już do przodu z materiałem i zdawanie części testów i egzaminów pójdzie nam łatwiej. W zależności jednak od stopnia ukończonego kursu, zdobyta wiedza szybko zostanie „przegoniona” na filologii. Poziom zaawansowania na studiach jest szybszy i większy niż na kursie.

kurs językowy
fot.pexels.com

Kurs język obcego – dlaczego warto go podjąć

A więc widzimy, że alternatywa „kurs językowy czy filologia” nie do końca wyczerpuje możliwości nauki danego języka. Wszystko zależy po prostu od nas i naszych zamiarów. Niemniej jednak niezależnie od tego czy podejmujemy się studiowania filologii czy nie, ukończenie kursu języka obcego jest bardzo dobrym wyborem. Może przykładowo znacznie ułatwić nam przebranżowienie się.

Przede wszystkim kursy językowe dają solidne podstawy. Zarówno do dalszego zgłębiania nauki języka, jak i do swobodnego poruszania się po danym kraju w celach turystycznych. Samo obcowanie z językiem obcym na poziomie początkującym oswaja nas z jego pismem i brzmieniem. Nie jest więc dla nas już tak nomen omen obcy. Poza tym na kursie językowym nie ma tak dużej presji jak na studiach, czy choćby w szkole, nauka przebiega więc swobodniej, a więc i łatwiej.

Kursy językowe potrafią jednak sporo kosztować. Cena zależy od stopnia zaawansowania jak i renomy szkoły językowej. Jednak tak wydane pieniądze powinniśmy z całą pewnością potraktować jako inwestycję w siebie, która poszerza nasze horyzonty jak i umiejętności. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy ta wiedza nam się naprawdę przyda. Nawet po kliku latach, znajomość danego języka obcego może okazać się nieoceniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here