praca magazyn
fot.pexels.com

Przeglądając ogłoszenia o pracę, łatwo znajdziemy te oferujące wakat w magazynie. Szczególnie nasila się to w grudniu przed świętami. Na czym dokładnie polega praca magazyniera sprawdzamy w dzisiejszym wpisie.

praca magazynier toruń
fot.pexels,com

 

Spis Treści

Praca na magazynie – jak wygląda

Jeśli ktoś spodziewa się, że pracując na magazynie będzie tylko przekładał paczki lub towary z jeden półki na drugą, to niestety się myli. Praca magazyniera jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Wykonując obowiązki na magazynie możemy spodziewać się różnych zadań. Pracownik magazynu musi dbać o przestrzeń w bardzo szerokim zakresie.

A więc magazynier rzeczywiście przekłada coś z jednej półki na drugą, ale też przyjmuje i wydaje dostawy, spisuje ewidencję i kontroluje stan magazynowy. Dba oczywiście o porządek w magazynie po to, aby łatwo było znaleźć potrzebne towary. Trzyma również pieczę nad dokumentacją dotyczącą magazynowanych przedmiotów.

Część magazynierów posiada uprawnienia na wózki widłowe. Obsługa i prowadzenie wózków widłowych to często pożądana umiejętność w pracy na magazynie. Rzecz jasna sama praca na stanowisku magazyniera będzie się różnić w zależności od branży i charakteru przedsiębiorstwa. Niemniej jednak zarówno niewielkie firmy, jak i międzynarodowe korporacje posiadają swoje magazyny.

Praca magazynier – wymagania

Czy do pracy na magazynie potrzeba jakichś specjalnych wymagań lub dużego doświadczenia? Odpowiedź brzmi: nie. Aby pracować w charakterze magazyniera wystarczy ukończyć szkołę zawodową, choć pracują na tym stanowisku również osoby bardzo dobrze wykształcone. Jednakże osoba ubiegająca się o stanowisko magazyniera powinna posiadać pewne cechy pozwalające na sprawne wykonywanie obowiązków.

Przede wszystkim będzie to dobre zdrowie i kondycja fizyczna. Czasami będzie trzeba przekładać ciężkie paczki (choć górną granicę ich wagi regulują przepisy BHP). Dlatego lepiej mieć silne nogi, ręce a przede wszystkim kręgosłup. Praca na magazynie to przede wszystkim praca fizyczna. Dziś wykonują ją zarówno kobiety, jak i mężczyźni (wspomniane maksymalne obciążenie są też regulowane i dobierane pod kątem płci), więc każdy kto nie boryka się z problemami zdrowotnymi może spróbować sił w pracy na magazynie.

Wspomniane wózki widłowe są powszechnie używane w branży logistycznej (do której magazyny się zaliczają). Jeśli ktoś posiada uprawnienia do ich prowadzenia, może liczyć na większą wypłatę i szybciej znajdzie zatrudnienie na magazynie. Uprawnienia na wózki widłowe nie są wymagane do pracy magazyniera, niemniej ogłoszeniodawcy bardzo wyraźnie zaznaczają, kiedy są im potrzebni pracownicy posiadający je i często zatrudniają tylko osoby potrafiące prowadzić wózek. Dlatego przed podjęciem pracy na magazynie warto rozważyć zapisanie się na odpowiedni kurs.

kurs na wózki widłowe
fot.pexels.com

Praca na magazynie – zarobki

Zarobki magazyniera, zwłaszcza rozpoczynającego pracę nie są imponujące. Oscylują wokół płacy minimalnej. Jeśli pracownik ma uprawnienia na wózki widłowe, może liczyć na większe pieniądze. Oczywiście wraz ze stażem pracy na magazynie możemy liczyć na podwyżki i okazjonalne premie podczas okresów o zwiększonym ruchu.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z pracą na magazynie za granicą. Z reguły u naszych zachodnich i północnych sąsiadów płace magazynierów są od początku znacznie bardziej zadowalające niż u nas. Nadal potrzebni są tam pracownicy, zwłaszcza fizyczni, więc magazynierzy w razie czego szybko znajdą zatrudnienie w Niemczech czy Szwecji. Nie wymagana jest również znajomość języka, choć zapisanie się na kurs językowy może znacznie ułatwić pracę.

Pracę na magazynie jest więc stosunkowo łatwo znaleźć, lecz pieniądze, przynajmniej na początku kariery, mogłyby być większe. Możemy więc potraktować pracę w charakterze magazyniera jako swoisty „przetrwalnik” i jednocześnie szukać innego zatrudnienia. Mimo że praca w magazynie nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności, możemy oczekiwać większych pieniędzy jeśli ukończymy kierunkową szkołę branżową lub też technikum o profilu logistycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here