słynni influencerzy
fot.pexels.com
influencer kto to
fot.pexels.com


Influencerzy. W dzisiejszych czasach są równie oczywiści jak pielęgniarki lub kierowcy autobusów. Kim jednak influencer jest i co w zasadzie robi? W dzisiejszym wpisie sprawdzamy kim jest influencer i czy warto nim zostać lub współpracować.

Influencer – co to znaczy

Influencer to ktoś, kto wywiera wpływ i wyznacza trendy. Niektórzy traktują influencerkę jako pełnoprawny zawód. I rzeczywiście bycie influencerem może być bardzo dochodowe. Niemniej jednak nie każdy odnosi sukces. Influencing jest nierozerwalnie związany z mediami społecznościowymi, a zwłaszcza z Instagramem.

To właśnie Instagram jest głównym polem działania influencerów. Umieszczają na swoich profilach doskonale wystylizowane i obrobione zdjęcia, reklamując ten czy inny produkt. Można powiedzieć, że są „żywymi billboardami”, a niektórzy uważają influencing za odrębną gałąź marketingu (influencer marketing).

Influencer jest rzeczywiście specyficznym „narzędziem” (w dużym cudzysłowie) marketingowym. Nie jest on, przynajmniej z początku, zatrudniany przez firmy do reklamowania produktów. Jego popularność rośnie mimowolnie i nie musi być związana z reklamami. Dopiero gdy osiągnie odpowiedni pułap (mierzony liczbą followersów), może nawiązywać współpracę z różnymi markami. Oczywiście im większa popularność influencera, tym bardziej może liczyć na kontrakty z ekskluzywnymi i znanymi firmami.

Influencer – kto może nim zostać

Inluencerka nie jest zajęciem dla każdego. Na pewno w tej roli nie odnajdą się osoby skryte i introwertyczne. Bycie influencerem oznacza bezustanną widoczność i wystawianie się na komentarze, również te nieprzychylne. Aby zostać influencerem trzeba być pewnym siebie, lubić aparat i kamerę oraz doskonale odnajdywać się w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, że konkurencja wśród influencerów jest duża, musimy więc wykazywać się kreatywnością, aby nasze treści przyciągały jak najwięcej nowych followersów i zatrzymywały obecnych.

Należy też pamiętać, że bycie influencerem to także odpowiedzialność. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też możemy spotkać tzw. patoinfluencerów, umieszczających materiały pełne przemocy i negatywnego przekazu. Obserwować mogą nas nieletni, a oni mogą nie umieć nabierać dystansu do zamieszczanych przez nas filmików lub zdjęć. Skoro podejmujemy się bycia osobą wpływową, warto, abyśmy odpowiedzialnie podchodzili do tego co zamierzamy umieszczać na insta.

Niekiedy bowiem skutki mogą być tragiczne. Treści zamieszczane w mediach społecznościowych, mogą, delikatnie mówiąc, rozmijać się z prawdą. Jeśli będziemy zamieszczać szkodliwe i kłamliwe treści, możemy ponieść za to konsekwencje, powiedzmy, ostateczne. Przekonał się o tym Dimitrij Strużuk. Znany ukraiński influencer zmarł na koronawirusa, choć ustawicznie zaprzeczał w swoich materiałach jego istnieniu. Miał zaledwie 33 lata. Powstanie pytanie – ile osób uwierzyło temu trenerowi fitness, a nie lekarzom z podobnym do niego rezultatem?

fit influencer
fot.pexels.com

Influencerzy – czy opłaca się z nimi współpracować

Jeśli prowadzisz firmę i chcesz ją rozreklamować, warto podjąć współpracę z influencerami. Ci topowi każą sobie słono zapłacić za pojedyncze zdjęcie i post, jednak dla reklamodawcy może to być bardzo opłacalna inwestycja. Powinniśmy jednak pamiętać o pewnych zasadach współpracy z influencerem.

Dokładnie określmy nasz target i branżę. Jeśli sprzedajemy suplementy diety lub sprzęt do ćwiczeń, szukajmy influencerów fitness. Nawet jeśli nie są popularni, tak jak mega gwiazdy showbiznesu, to obserwują ich osoby zainteresowane ćwiczeniami, a więc potencjalnie są pewniejszymi klientami.

Musimy też uważać na niektórych influencerów. Tak jak wszędzie i wśród nich znajdują się osoby nieuczciwe. Nie dajmy się naciągnąć na „prezenty”, które mielibyśmy im dać tylko dlatego, że posiadają określoną liczbę obserwujących w „socialach„. Biznes to biznes, lepiej zakontraktować współpracę na określoną kwotę. Pamiętajmy, że influencer marketing to tylko jedna ze strategii, powinniśmy się skoncentrować przede wszystkim na jakości naszych produktów i usług, ponieważ one świadczą o naszej firmie lepiej niż jakikolwiek influencer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here