zawód przyszłości
fot.pexels.com

Pandemia udowodniła jedno – świat jest nieprzewidywalny. A może jednak jest, tylko nikt z tym nic nie robi a ludziom pozostaje jakoś sobie radzić. Mnóstwo z nich straciło pracę, być może już nieodwołalnie na poprzednim stanowisku. Wydaje się więc, że należy uważnie wybrać swój zawód, aby mieć zapewnioną pracę nawet w tak „ciekawych” czasach. W niniejszym artykule ujawniamy jakie są zawody przyszłości.

przyszłościowy zawód dla kobiet
fot.pexels.com

Zawód przyszłości – jak go wybrać

Zacznijmy od podstaw, czyli od ustalenia tego czy dokładne wybranie zawodu daje gwarancję zatrudnienia. Niestety nie. Kończąc podstawówkę w wieku lat 15 trudno przewidzieć, zwłaszcza w tak dynamicznych czasach, jaki zawód będzie pożądany za lat 10 czy nawet 5. Możemy jednak obserwować pewne trendy, które na rynku pracy istnieją, niemniej jednak dokładne przewidzenie czy dany zawód będzie przyszłościowy jest niemożliwe.

Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze popyt na daną pracę może najzwyczajniej w świecie zniknąć. A to za sprawą skoku technologicznego, a to za sprawą długotrwałego kryzysu. Po drugie, dana praca może być pożądana, jednak nie będzie aż tak bardzo opłacalna. Dzisiejsze wyjątkowe stanowisko, może być jutrzejszym łatwo zamienialnym wakatem. Poza tym obecnie nie ma gwarancji na trwałość jakiejś branży. W niektórych, takich jak gastronomiczna, trendy zmieniają się z dnia na dzień. Kto jeszcze 3 lata temu mógł przewidzieć taki boom na weganizm i roślinne zamienniki tradycyjnych produktów mlecznych a nawet mięsnych?

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest nie wiązać przyszłości z tylko jednym zawodem. Należy być otwartym na przekwalifikowywanie się oraz dokształcanie. I nie ma w tym nic złego. Skoro cały świat jest dynamiczny, dynamiczni musimy być i my. Nie wierzmy więc, że tylko ten jeden zawód jest zawodem przyszłości. Owszem, zdobądźmy ten wymarzony, ale zastanówmy się nad inną, odpowiadającą nam alternatywą.

Zawód przyszłości dla dziewczyn – jaki jest

Niektóre osoby wiążą swoją przyszłość ze swoją płcią. Szukają zawodu przyszłości dla dziewczyn lub chłopców, zamiast uczyć się tego, co je naprawdę interesuje. Podział na role płciowe w wykonywaniu jakiejś określonej pracy coraz bardziej się zaciera. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu żołnierki, policjantki a wcześniej lekarki czy wykładowczynie rzeczywiście były czymś wręcz nie do pomyślenia. Dziś są już „oczywistą oczywistością” a zakres zawodów dla dziewczyn stale się zwiększa.

Co więcej, w historii kobiety wykonywały bardzo ciężkie prace fizyczne, także w kopalniach. Dziś oczywiście też bardzo ciężko pracują, jednak role płci w życiu zawodowym w dużej mierze zależały od warunków fizycznych. Gdy mężowie walczyli na wojnach, kobiety zastępowały ich w przemyśle. Dlatego też zawód przyszłości dla dziewczyn nie jest zależny od ich płci. Owszem, nadal mogą mieć większe trudności ze zdobyciem zawodu, który wciąż postrzegany jest jako typowo męski, jednak jego zdobycie jest jak najbardziej możliwe.

Dlatego też poszukując zawodu, ucząc się w zawodówce lub idąc na studia, powinnyśmy iść tam, gdzie nas „ciągnie”, kierować się swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami. Jeśli lubimy robotykę i technologie, raczej nie odnajdziemy się w pracy ogrodnika. Z drugiej strony zmiany społeczne nie wszędzie są bardzo dynamiczne i dobrym pomysłem, jako plan B, jest zdobycie przez dziewczyny zawodu typowo żeńskiego, na który zawsze będzie popyt, a który zapewni dochód.

23fot.pexels.com

Zawody przyszłości – jakie są

Jakie jednak są przyszłościowe zawody? Cóż, nie powiemy niczego nowego twierdząc, że technologii będzie w naszym życiu raczej więcej niż mniej. Dlatego nadal pożądanymi zawodami będą te związane z branżą IT, czyli informatycy i programiści. Także analitycy danych (Big Data) mogą liczyć na pracę.

Logistyka też będzie pewnym zawodem, ponieważ będzie rozwijać się wraz z technologią używaną w branży. Poza tym pandemia pokazała siłę logistyki i to jak bardzo jest dla nas wszystkich ważna. Informatyzacja prowadzi jednak do większej ilości pracy siedzącej, dlatego też trenerzy personalni fitness i dietetycy nie będą narzekać na brak klientów.

Z innej strony nadal będzie popyt na pracowników fizycznych. Nie zanosi się mimo wszystko na globalne zastąpienie pracy fizycznej robotami. Można się też spodziewać, że ludzie będą interesować się coraz bardziej inwestycjami i źródłami dochodu pasywnego, a więc będą korzystać z usług doradców finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here