jak zmienić pracę
fot.pexels.com

Praca jest niezwykle ważna. Dla niektórych jest wszystkim i to nie tylko dlatego, że tak bardzo pasjonuje, zależy od niej po prostu życie na określonym poziomie. Niekiedy jednak nie widać innego wyjścia niż zmienić pracę. W tym wpisie omawiamy oznaki, które przemawiają za tym, że należy zmienić pracę.

kiedy zmienić pracę
fot.pexels.com

Kiedy zmienić pracę – oznaki, że czas to zrobić

Powodów do zmiany pracy może być wiele. Nie wszystkie negatywne, związane np. ze złą atmosferą w pracy. Niektórzy chcą zmienić pracę, ponieważ dotychczasowa nie daje im już żadnej satysfakcji, a pragną się wciąż rozwijać. Niemniej jednak pewne oznaki dobitnie pokazują, że pora już zmienić pracę. Podstawową z nich jest absolutna niezdolność do jakiegokolwiek pozytywnego myślenia na temat obecnie wykonywanego zawodu.

Jeżeli na myśl o pracy ogarnia nas dogłębny lęk lub wściekłość, to czas, aby zmienić pracę. Strach i złość to stany emocjonalne, które znacząco i negatywnie wpływają na nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli odczuwamy je stale. W końcu do znienawidzonej pracy idziemy po prostu przybici. Jednak te emocje są poprzedzone różnymi wydarzeniami w miejscu pracy, które nas do tego stanu doprowadzają.

Uważnie się im przyglądając, będziemy mogli z wyprzedzeniem podjąć decyzję o zmianie pracy i podjąć odpowiednie kroki. Zła atmosfera wśród pracowników, niewypłacane na czas wynagrodzenia, mobbing szefa to oznaki, że w danym miejscu pracy źle się dzieje. Oczywiście powinniśmy zwracać uwagę, czy występują one ciągle, czy są wynikiem chwilowego kryzysu w firmie. Jednakże poniżanie, czy ze strony kolegów czy przełożonego, jest niedopuszczalne i w żadnym razie nie powinniśmy się na nie godzić. Moglibyśmy zacisnąć zęby, jeżeli istnieją w firmie ścieżki awansu, który możemy zdobyć. Jeśli nie, poważnie powinniśmy rozważyć zmianę pracy.

Zmiana pracy – co ją ułatwia

Zmiana pracy, choć niekiedy wręcz konieczna, nie zawsze jest łatwa. Istnieje jednak kilka ułatwień. Niestety nie są one proste i często zajmują więcej czasu niż byśmy chcieli, niemniej długofalowo pozwalają na łatwiejszą zmianę pracy. Wiążą się bowiem z inwestowaniem, a to nie zawsze jest pozbawione wysiłku i trudności.

Mówimy tu o dwojakim rodzaju inwestycji. Inwestycji finansów i inwestycji w siebie, czyli o kapitale osobistym. Zacznijmy od inwestycji. Starajmy się, kiedy tylko to możliwe oszczędzać nawet drobne kwoty. „Ziarnko do ziarnka” i nim się zorientujemy możemy mieć na koncie dodatkową sumę zapewniającą bezpieczeństwo. Postarajmy się też o jakieś źródło dochodu pasywnego, co miesiąc wytwarzającego dodatkowy zastrzyk gotówki. To pozwoli uniezależnić się od pracy i ułatwia jej zmianę.

Jeśli chodzi o kapitał osobisty, mamy na myśli przede wszystkim edukację. Nie uczmy się tylko jednego zawodu. Zdobywajmy różne umiejętności, nawet te, które z pozoru wydają się nieprzydatne. Być może w przyszłości okażą się na wagę złota. Obecny świat zmienia się zbyt szybko, aby pokładać zaufanie tylko w jednym zawodzie.

zmiana pracy - kiedy
fot.pexels.com

Zmiana pracy – jak bezpiecznie zmienić pracę

Zmieniając pracę powinniśmy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli mamy oszczędności i dochód pasywny to wspaniale, lecz jeśli nie, to i tak możemy zmienić pracę bezpiecznie przestrzegając kilku zasad. Podstawową jest zapewnienie sobie ciągłości dochodu. Za wszelką cenę powinniśmy unikać długotrwałego braku pieniędzy.

Zmieniajmy pracę dopiero po podpisaniu umowy z nowym pracodawcą. Nie dzielmy przysłowiowej skóry na niedźwiedziu i nie zwalniajmy się wcześniej. Nigdy nie wiadomo czy w ostatniej chwili coś się nie zmieni i jednak nowy pracodawca nam nie podziękuje.

Nie mówmy też głośno o zamiarze zmiany pracy w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Może to dojść do szefa, a ten może nam utrudniać jej zdobycie, poprzez dzwonienie do konkurencji. W ciszy znosiliśmy wszelkie niedogodności w obecnej pracy, to i w ciszy szukajmy nowej. Unikniemy też bezustannych pytań od kolegów czy nam się udało. Dopracujmy oczywiście CV i profile na portalach rekrutacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here