fot.pexels.com

Nigdy nie wiemy, kiedy obecna praca przestanie nam przynosić satysfakcję lub w wyniku innych okoliczności będziemy musieli ją zmienić. Niekiedy, niezależenie od scenariusza, będzie wiązało się to ze zmianą dotychczasowego życia zawodowego. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie się przebranżowić.

zmiana zawodu
fot.pexels.com

Jak się przebranżowić – kiedy to zrobić

Pierwsze symptomy świadczące o konieczności przebranżowienia się będziemy odczuwać jako niepozorne. Ot, zwykłe przemęczenie pracą lub „bez powodu” coraz częstsze wyobrażanie sobie siebie w innym zawodzie. Z czasem te odczucia stają się coraz silniejsze, wręcz męczące, jeśli trwają latami. To wyraźna oznaka, że w obecnej pracy dzieje się coś niedobrego. Powinniśmy się uważnie przyjrzeć sytuacji panującej w naszym zakładzie pracy.

Być może przebranżowienie jest obiektywnie w pełni uzasadnione. Mobbing ze strony szefa, słabe relacje ze współpracownikami, niewykorzystywanie swoich talentów i kompetencji – to wszystko może prowadzić do frustracji, nerwic a nawet depresji. Nie powinniśmy tego lekceważyć. Jeśli zauważamy występowanie któregoś z powyższych u siebie w pracy, to znaczy, że jest ona po prostu toksyczna a przebranżowienie może mieć na nas zbawienny wpływ.

Słowem – powinniśmy się przebranżowić wtedy, gdy nie możemy wręcz myśleć o kolejnym dniu spędzonym w obecnej pracy. Im możliwie wcześniej to zrobimy i lepiej zaplanujemy, tym przebranżowienie będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Zmiana pracy na zupełnie inną wiąże się z pewnym ryzykiem i choć gra warta jest świeczki, dobry plan owo ryzyko znacznie zmniejszy.

praca w innym zwodzie niż wyuczony
fot.pexels.com

Jak się przebranżowić – skuteczny sposób

Chcąc się przebranżowić, nie powinniśmy robić tego nagle. Najpierw znajdźmy zatrudnienie w nowym zawodzie, a później zwalniajmy się z obecnej pracy. Wymagać to będzie od nas dużych pokładów cierpliwości, niemniej jednak jest to lepszy scenariusz niż nagłe bezrobocie. A zdobycie nowej pracy znacząco ułatwi wcześniejsze zdobycie właściwych kompetencji.

Dlatego wsłuchajmy się w siebie i poszukajmy sposobów na zdobycie wymarzonego zawodu. Pójdźmy na kurs językowy, studia zaoczne lub do CKU. Wykorzystajmy każdą możliwość na miarę naszych zdolności i czasu wolnego. Niektóre zawody nie wymagają doświadczenia lub łatwo w nich znaleźć pracę, jak w magazynie, i w razie czego możemy je traktować jako swoistą poduszkę bezpieczeństwa.

Jeśli mamy znajomości w naszym wymarzonym zawodzie, nie wstydźmy się z nich skorzystać. Może nie załatwią nam od razu pracy, ale przynajmniej dowiemy się realiach branży. Możemy też opanować jakiś ginący zawód, na który nadal istnieje zapotrzebowanie. Dowiedzmy się jak najwięcej o zawodzie, na który zamierzamy się przebranżowić jeszcze zanim zaczniemy szukać konkretnej pracy.

Jak się przebranżowić po 30 czy 40-tce – czy wiek to ograniczenie

Nasz wiek nie powinien nas zniechęcać do przebranżowienia. Doświadczenie zawodowe jest naszym atutem i dotąd zdobyte umiejętności powinny znaleźć się w naszym CV. Nie ważne czy mamy 30 czy 40 a nawet 50 lat, ważne, dlaczego chcemy zmienić zawód i jak się w nim spełnimy. Nie każdy z nas może przecież zostać choćby inwestorem czy wielorybem kryptowalutowym, znacznie łatwiej będzie się przebranżowić.

Sprawdźmy na jakie zawody będzie zapotrzebowanie i kształćmy kierunkowo. Nawet jako dorośli, nigdy nie powinniśmy przestać się rozwijać. Dlatego też z optymizmem podchodźmy do naszego pomysłu o przebranżowieniu. Dokształcanie się z własnej woli, w momencie, w którym to my podejmujemy decyzję, to zupełnie inna nauka niż w szkole.

Poza tym przebranżowienie to świetny moment na powrót do pracy po długiej przerwie w karierze. To doskonałe uzasadnienie zmiany zawodu. Powracamy na rynek pracy w nowym zawodzie, który zawsze chcieliśmy podjąć, ale z różnych względów wcześniej nie mogliśmy tego zrobić. Przerwa w karierze to dobry czas na właśnie dokształcenie się w celu przebranżowienia bez względu na to w jakim jesteśmy wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here