kariera w policji
fot.pexels.com

Pewnie wielu z nas pamięta, to jak będąc dziećmi, często wymienialiśmy zawody, które mieliśmy wykonywać, kiedy dorośniemy. Policjant pojawiał się wtedy wyjątkowo często. Kto nie chciał łapać tych „złych”, mieć fajny mundur i pistolet? W dzieciństwie wyglądało na to, że łatwo zostać policjantem. Jak jednak jest naprawdę? Dziś sprawdzamy, jak wstąpić do policji i czy policjant to dobry pomysł na karierę.

jak zostać policjantem
fot.pexels.com

Zawód policjant – czy trudno go zdobyć

Zapewne wiele osób rozważających wstąpienie do policji zastanawia się czy trudno jest dostać się do tej instytucji. I tak i nie. Z jednej strony policja boryka się z ogromnymi brakami kadrowymi. Pod koniec zeszłego roku w policji było 7 tyś. wolnych wakatów. Zapotrzebowanie na nowych ludzi jest więc ogromne. Co jakiś czas odchodzi ze służby większa liczba policjantów. Wynika to paradoksalnie z ciągłych braków nowych pracowników, co powoduje przepracowanie obecnych. Ci odchodzą w końcu ze służby a to powoduje błędne koło.

Z drugiej strony nie każdy może (i powinien) być policjantem. Podobnie jak żołnierz, policjant pełni służbę. W teorii przynajmniej podrzędną względem obywateli i w wysoce zhierarchizowanej strukturze. Kandydat do służby w policji musi przejść testy sprawności fizycznej i psychologiczne. Zwłaszcza te drugie są niezwykle ważne, ponieważ policjant musi być wyjątkowo odporny na stres i umieć rozważnie używać pałki, broni palnej czy paralizatora. Jak to wygląda w praktyce pokazują co jakiś czas wypływające do mediów ekscesy z nadużywającymi przemocy policjantami.

Powodowane jest to wspomnianymi brakami kadrowymi. Niestety niekiedy przymyka się oczy na słabe wyniki testów kandydatów. Nie oznacza to, że każdy policjant jest skłonny szybko używać przemocy. Niemniej jednak brak chętnych do pracy w formacji prowadzi do przyjmowania w jej szeregi ludzi, którzy w innych okolicznościach prawdopodobnie nie dostaliby się do policji.

Jak zostać policjantem – procedura wstąpienia do policji

Jeśli jednak sądzimy, że nadajemy się na policjantów, musimy oczywiście przebrnąć przez wszystkie etapy policyjnej rekrutacji. A nie jest ona wcale krótka. Ubiegając się o pracę w policji, musimy spełnić kilka warunków wstępnych, żeby w ogóle rozpatrzono nasze podanie. Musimy być obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej, posiadać prawo do pełni praw publicznych, uregulowany stosunek do służby wojskowej i cieszyć się nieposzlakowaną opinią.

Co więcej, nie możemy być skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Dotyczy to przestępstwa zarówno o charakterze kryminalnym, jak i gospodarczym. Jest to oczywiste – nikt karany według litery obowiązującego prawa nie może wstąpić do formacji, która przestrzegania tego prawa ma bronić.
Jeśli zaś chodzi o wymagania dotyczące kształcenia, policja nie stawia zbytnich. Chcąc zostać policjantami, nie musimy kończyć studiów prawniczych. Ani też żadnych innych, pracować w policji możemy z ukończoną szkołą średnią (bez matury).

Podsumowując musimy być niekarani i być odpowiednio sprawni fizycznie oraz stabilni psychicznie, aby zostać policjantami. Jeśli spełniamy te warunki, musimy złożyć do wojewódzkiej komendy policji podanie o przyjęcie do służby. Wpisujemy w nim komendę, w której chcemy pracować. Do tego dodajemy wypełniony kwestionariusz osobowy i ksero dokumentów potwierdzające wykształcenie i inne dodatkowe umiejętności. Następnie musimy ukończyć test wielokrotnego wyboru z wiedzy dotyczący obowiązków i praw policjanta, następnie test sprawnościowy i psychologiczny. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska. Później pozostaje nam czekać na wyniki rekrutacji.

policja testy
fot.pexels.com

Zawód policjanta – wady i zalety

Wśród zalet pracy w policji znajdują się zarobki. Kursanci mogą liczyć na minimum 2884 zł. Wraz ze stażem służbowym i zdobywaniem kolejnych stopni, wynagrodzenie oczywiście rośnie. Policjant zarabia blisko 4 tyś. zł. Jeśli zaś poszczęści nam się i zostaniemy Komendantem Głównym Policji, będziemy zarabiać ponad 16 tyś. zł.

Oprócz powyższych, policjantom przysługują dodatki mundurowe, „trzynastki”, dodatki stopniowe i służbowe. Wielu kandydatów kusiło szybkie przejście na policyjną emeryturę – po 15 latach służby. Jednakże po zmianie przepisów, na tak wczesną emeryturę będą mogli przejść jedynie funkcjonariusze, którzy pracowali jeszcze przed końcem 2012 r. Osoby rozpoczynające pracę w 2013 mogą najwcześniej przejść na emeryturę po ukończeniu 55 roku życia i przepracowaniu 25 lat.

Z wad pracy policji należy wymienić skrajną hierarchiczność. Osoby nie lubiące szybko wykonywać rozkazów, nie odnajdą się w szeregach tej formacji. Co jakiś czas pojawiają się głosy o niedofinansowaniu policji i zbyt krótkich szkoleniach. Poza tym policja wykonuje polecenia zwierzchników u władzy państwowej. Chcąc służyć musimy być przygotowani do wykonywania rozkazów wychodzących od polityków, którym może być nam nie po drodze. Wynika to z tego, że policja broni prawa, a prawo ustanawiają politycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here