Czasy, w których służba wojskowa rokrocznie zdejmowała sen z powiek tysiącom poborowych dawno minęły. Od kiedy zawieszono obowiązkową służbę wojskową, armia postawiła na profesjonalizację. Założenie munduru stało się dla wielu kobiet i mężczyzn ciekawą perspektywą zawodową i sposobem na życie. W niniejszym artykule jak wyjaśniamy, jak zostać żołnierzem i czy kariera w wojsku jest opłacalna.
Jak zostać żołnierzem zawodowym – stosunek do służby wojskowej
Obecnie żołnierzem zawodowym może zostać każdy chętny. Nie musi mieć odbytej zasadniczej służby wojskowej, niemniej jednak z całą pewnością jest to plus. Słowem, żołnierzami zawodowymi nie muszą zostać jedynie rezerwiści. Oczywiście odbyta służba wojskowa czy też Kurs Szkolenia Rezerwy na studiach pomagają. Po prostu nie jest się całkowicie „zielonym” i sprawniej (w tym wypadku ponownie) wchodzi w koszarową specyfikę.
Jeśli czujemy pociąg do wojska już w młodym wieku, możemy uczyć się w szkole mundurowej. Naukę możemy kontynuować w Wyższych Szkołach Wojskowych lub złożyć dokumenty na studia w którejś z nich bez wcześniejszej nauki w liceum mundurowym. Pamiętajmy, że to dopiero pierwszy krok w szeroko rozumianej karierze wojskowej. Pisząc „szeroko rozumianej”, mamy na myśli dosłowne znaczenie tego zwrotu. Ostatecznie możemy specjalizować się w jednym z wielu rodzajów wojsk (lądowe, powietrzne, wodne), jako snajperzy, chemicy czy saperzy.
Jednak żołnierzem zawodowym można zostać mając doświadczenie logistyczne a nawet informatyczne. Nowoczesne uzbrojenie i technika wojskowa nierozerwalnie łączą się z informatyzacją i programowaniem. Armia umożliwia więc dużą elastyczność, jeśli chodzi o wybór przyszłej ścieżki kariery i specjalizacji. Najwięcej informacji uzyskamy udając się do najbliższej siedziby Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Spis Treści
Kariera w wojsku – jaką ma specyfikę
Niezależnie od tego czy wcześniej byliśmy w wojsku czy nie, należy pamiętać o pewnej specyfice zawodu żołnierza. Nie jest to bowiem zwykła praca. Jest to służba mundurowa, na której wykonawcach ciąży ogromna odpowiedzialność. To nie jest praca jak każda inna, gdzieś z tyłu głowy należy mieć świadomość, że żołnierz w czynnej służbie jako pierwszy ruszy do walki. I do walki de facto jesteśmy szkoleni, nawet jeśli uczymy się w specjalizacji informatycznej.
Wojsko powinni więc z oczywistych względów omijać pacyfiści, a także introwertycy. Wojsko to współpraca w grupie (przynajmniej w kilkuosobowej drużynie) i bycie wystawionym na nieustanną ocenę przełożonych. Żołnierz zawodowy musi zaakceptować silnie hierarchiczną strukturę panującą w armii. Nie odnajdą się w niej tzw. „wolne duchy” mające problemy z przyjmowaniem rozkazów i nieanalizowanie ich.
Karierę żołnierza zawodowego powinny rozważyć osoby, które lubią porządek i jasno wydawane rozkazy. To dobra praca również dla wielbicieli militariów i pojazdów, których na co dzień nie spotyka się na ulicach. Świetnie sprawdzą się jako żołnierze zawodowi ci i te, którzy lubią adrenalinę a częste wyjazdy na ćwiczenia poza miejsce zamieszkania nie są dla nich problemem. Podsumowując, mimo że wojsko co roku zachęca do wstępowania w szeregi żołnierzy zawodowych, każdy powinien bardzo mocno i szczerze przemyśleć, czy kariera w armii jest na pewno dla niego.
Jak zostać żołnierzem WOT – czy można w wojsku pracować jako cywil
Zostanie żołnierzem zawodowym na stałe nie jest jednak jedyną możliwością pracy w wojsku. Możemy zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, czyli takimi żołnierzami, nie na pełen etat.
I znów, nie musimy mieć wcześniej odbytej służby wojskowej, aby nimi zostać. Jednak wcześniejsze złożenie przysięgi wojskowej znacznie przyspiesza i ułatwia rekrutację.
Celem powołania do „terytorialsów” należy złożyć wniosek do WKU, następnie zostaje się zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Później przechodzimy kontrolę lekarską pod kątem psychofizycznej przydatności do służby. Po zakwalifikowaniu do służby otrzymamy termin stawienia się na szkolenia. Szkoleń są 2 rodzaje – podstawowe dla cywili i uzupełniające dla rezerwistów. Te drugie ma przebieg weekendowy, niemniej oba trwają tak samo długo (łącznie 16 dni).
W WKU możemy znaleźć pracę w wojsku dla cywili. Okresowo wojsko zatrudnia cywili, najczęściej na szczeblach administracyjnych. Cywile bywają zatrudniani też do sprzątania koszar, a nawet do ochrony.