inwestycja w sztukę
fot.pexels.com

Dzieła sztuki są jedną z najpewniejszych i najpopularniejszych inwestycji. Obrazy, rzeźby, grafiki uznanych twórców cieszą się niezmienną popularnością. Jednak inwestycja w dzieła sztuki nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. W dzisiejszym wpisie doradzamy jak korzystnie inwestować w dzieła sztuki.

kupno dzieł sztuki
fot.pexels.com

 

Spis Treści

Jak inwestować w sztukę – na czym to polega

Inwestowanie w dzieła sztuki polega na kupowaniu oryginalnych dzieł artystycznych. Najczęściej nabywa się je na specjalnych aukcjach przeprowadzanych przez profesjonalne domy aukcyjne. Można je jednak kupić też u samych twórców albo w galeriach sztuki. Kolekcjonowanie dzieł sztuki jest niezwykle popularne w krajach najbogatszych, lecz i w Polsce grono amatorów sztuki – inwestorów rośnie. Od 2017 do 2019 wydatki na dzieła sztuki wzrosły o ponad 60 mln zł.

Jeśli chodzi o rodzaj sztuki, najchętniej kupowane jest malarstwo a sztuka nowoczesna dominuje nad klasyczną. Obrazy są najłatwiejsze do przechowywania, a nowoczesne dzieła sztuki są wciąż dużo tańsze od tych wychodzących spod dłuta lub pędzla tradycyjnych twórców. Jednakże widoczny jest trend, że dzieła są coraz droższe, a mianowicie 100 tys. zł to cena, którą przekracza niemal 60% z nich. Jak widać inwestowanie w dzieła sztuki w Polsce cieszy się rosnącą popularnością i jest jak najbardziej opłacalne.

Inwestowanie w sztukę może odbywać się na różnych poziomach. Nawet stosunkowo niezamożne osoby mogą inwestować w sztukę autorstwa zwłaszcza debiutujących artystów. Ma to dodatkowy posmak hazardu, ponieważ nigdy nie wiemy, czy dzisiejszy niedoceniany początkujący artysta nie będzie jutrzejszym rozchwytywanym mistrzem. Aspirujący artyści często sprzedają swoją sztukę przez Internet, więc możemy zwrócić się do nich bezpośrednio z zapytaniem o rzeźbę czy obraz.

Jak inwestować w dzieła sztuki – czy się opłaca

Stwierdziliśmy powyżej, że inwestowanie w dzieła sztuki opłaca się i jest dobrą inwestycją. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim sztuka jest bardzo pewną inwestycją, w odróżnieniu do np. kryptowalut. Jeśli nawet trudno ocenić, kiedy jaki artysta będzie na topie, dzieła sztuki zawsze będą mieć jakąś wartość. Nie charakteryzują ich wahania cen jak na giełdzie kryptowalut, ani nie poddają się wstrząsam kryzysów gospodarczych. Kupując dzieło sztuki być może nie możemy liczyć na najszybszy zysk, niemniej jednak będzie to zysk pewny.

Część inwestorów zastanawia się nad wyborem między złotem a obrazami albo też rzeźbami. Złoto nie jest już tak opłacalną inwestycją jak kiedyś. Poza tym to dobra inwestycja jedynie dla bardzo bogatych inwestorów. Sztuka jest o wiele przystępniejsza i opłacalna. Poza tym nabyte dzieło sztuki możemy postawić w salonie lub powiesić na ścianie. Zdobi więc nasz dom przez lata, wraz z których przebiegiem, zyskuje na wartości.

Musimy być bowiem świadomi, że inwestycja w dzieła sztuki jest inwestycją długoterminową. Nabyte dzieło sztuki zyskuje na wartości średnio po 5 lub nawet 7 latach. Niekiedy i później. Poza tym warto inwestować w różne dzieła sztuki. W tym te nietypowe. Do nich należą np. kasety magnetofonowe, figurki kolekcjonerskie czy też komiksy. Kolekcjonera dzieł sztuki powinna cechować odwaga, zwłaszcza gdy wybiera raczej sztukę nowoczesną.

początkujący artysta amator
fot.pexels.com

Inwestowanie w sztukę – jak wyglądają podatki

Najbardziej opłacalne jest inwestowanie w dzieła sztuki jako osoba fizyczna. Wtedy to kupno, jak i późniejsza sprzedaż zwolnione są z opodatkowania. Należy tylko pamiętać o tym, żeby dane dzieło sprzedać po upływie 6 miesięcy od kupna. Brak opodatkowania stawiają dzieła sztuki wśród najlepszych sposobów inwestowania.

Pamiętajmy, aby kupować wyłącznie oryginalne dzieła lub w przypadku fotografii tzw. oryginalne kopie, czyli pierwsze 10 odbitek. Obserwujmy trendy i kupujmy dzieła taniej, zanim zapanuje na nie moda. Szukajmy unikatowych wydań płyt, kaset czy książek i komiksów. Ewentualne autografy jedynie podbiją ich cenę.

Przede wszystkim wykazujmy się cierpliwością i otwartością umysłu godną światka artystycznego. Sztuka rządzi się swoimi prawami i niekiedy trudno zgadnąć, w którą stronę pójdzie i czy inwestycja w danego autora będzie opłacalna. Jak jednak wykazaliśmy, inwestowanie w dzieła sztuki jest jak najbardziej korzystne i warto to rozważyć choćby w celu dywersyfikacji portfela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here