ogród jak o niego dbać
fot.pexels.com

Piękny ogród jest wspaniałą ozdobą każdego domu. Niezależnie czy to mały domek jednorodzinny czy okazała posiadłość, zadbany ogród dodaje im uroku i charakteru. Niewielu właścicieli ogrodów zdaje sobie sprawę, że mogą one być potraktowane nie tylko jako ozdoba i miejsce wypoczynku, ale też bardzo dochodową inwestycją.

jak podnieść wartość ogrodu
fot.pexels.com

Ogród jako inwestycja – jaki powinien być

Ogród, nazwijmy go inwestycyjnym, nie ma określonego sposobu na zaprojektowanie, które przyniesie pieniądze. Najważniejsze, aby miał swój styl, wyróżniający go spośród sąsiednich. Wpływają na to gatunki umieszczonych w ogrodzie roślin oraz sama aranżacja ogrodu. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, ustalmy, dlaczego ogród może być inwestycją.

Dzieje się tak ponieważ ogród wpływa na cenę całej nieruchomości. Zadbany, okazały ogród, podnosi jej wysokość, możemy więc zrobić więcej na sprzedaży domu. Nawet jeśli jego stan nie jest najnowszy i wymaga remontu, wspaniały ogród może zachęcić kupców do nabycia nieruchomości.

Co do rodzaju ogrodu, warto zastanowić się czy będą w nim hodowane jedynie rośliny ozdobne czy również warzywa i owoce. Rośliny jadalne cieszą się wielką popularnością w przydomowych uprawach, więc warto zwrócić uwagę w jaki sposób rosną w danym ogrodzie. Jeśli są zadbane, możemy kontynuować lub powiększać ich uprawianie.

Ogród inwestycyjny – jak go zaplanować

Ogród, który ma być inwestycją musi być odpowiednio uprawiany. To oczywiście kosztuje odpowiednio dużą ilość pracy i pieniędzy. Niemniej jednak opłaca się, a dużo czynności możemy wykonać sami bez ogrodnika, zwłaszcza jeśli mamy przysłowiową smykałkę do roślin. Dodatkowo sadzonki i nasiona możemy zdobywać zupełnie za darmo od znajomych ogrodników amatorów.

Weźmy wspomniane warzywa i owoce. Coraz większą popularnością cieszy się permakulturowy sposób ich uprawy. Polega on na mieszaniu poszczególnych roślin na danej grządce, tak aby wzajemnie wspierały swój wzrost. Zwolennicy permakultury podkreślają jej proekologiczne znaczenie, rokrocznie większe plony oraz o wiele mniejszy wysiłek w prowadzeniu ogrodu permakulturowego w porównaniu do tradycyjnych. Ten typ uprawy szczególnie przypadnie do gustu minimalistom.

Ogród – inwestycja o ozdobnym charakterze warto, żeby posiadał oryginalne lub rzadkie gatunki roślin. Warto też, aby posiadał drzewa, ponieważ wiele osób zwraca uwagę na zwykle nieprzemyślane wycinki w miastach. Chcą więc mieć jedno lub kilka drzew w ogrodzie, a co za tym idzie chętniej zapłacą wyższą cenę za waszą nieruchomość, jeśli znajdują się w należącej do niej ogrodzie.

ogród permakulturowy
fot.pexels.com

Ogród jako inwestycja – jak o niego dbać

Sposób pielęgnacji ogrodu powinniśmy oczywiście dostosować do roślin jakie w nim hodujemy. Im trudniej dostępne i rzadkie gatunki się w nim znajdują, tym bardziej specjalistycznej opieki możemy się spodziewać. A ta wiąże się z większą ilością włożonej w ogród pracy. Niemniej jednak efekt końcowy wart jest wysiłku.

Musimy jednak zaznaczyć, że opieka nad ogrodem nie zakłada od razu kupna drogich narzędzi. Coraz popularniejszy jest trend używania przez ogrodników narzędzi tradycyjnych. Mówiąc tradycyjnych, mamy na myśli naprawdę tradycyjne sprzęty. Kosa, sierp są coraz popularniejsze. Tanie i niezawodne służyć mogą całe pokolenia a dodatkowo są bardzo ekologiczne. Świadczą też o wysiłku i pracy włożonej w pielęgnację ogrodu inwestycyjnego.

Niezależnie od metody pielęgnacji ogrodu, musimy pamiętać, że ostatecznie się ona opłaci. Miejmy jednak na względzie to, że ogród to inwestycja długoterminowa. Wysokiej jakości, piękne rośliny nie rozwiną się wszak w ciągu kilku tygodni. Doprowadzenie ogrodu do „świetności” zajmuje lata pracy. Niemniej jednak jest to związane z ogromną satysfakcją i oszałamiającym efektem końcowym.

Zwrot środków włożonych w założenie i pielęgnację ogrodu osiąga 4% na rok. Zwykle jednak w momencie sprzedaży domu z ogrodem, zwraca się on dwukrotnie. Inwestując w ogród łączymy więc przyjemne z pożytecznym. Ostatecznie zarabiamy jego dwukrotną wartość, a przez lata zajmowania się nim mamy kontakt z naturą, poznajemy rośliny i wyśmienicie odpoczywamy (w czym żaden apartament w mieście nie może się równać).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here