Szwecja jest częstym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków. Płace są wysokie, a sam kraj bardzo dobrze się kojarzy. Jak znaleźć pracę w Szwecji i czy koniecznie trzeba do tego mówić po szwedzku, omawiamy w dzisiejszym wpisie.

Praca w Szwecji – na jakie stanowiska
Nie ukrywajmy, Polacy wyjeżdżający do Szwecji najbardziej poszukiwani są na stanowiskach fizycznych. Czy sezonowo, czy jako emigranci na stałe, najczęściej wykonują te prace, których nie chcą wykonywać sami Szwedzi. Ogłoszeń, tych także po polsku, nie brakuje. Firmy zatrudniające i pośredniczące w zatrudnieniu Polaków w Szwecji zajmują się wszystkimi formalnościami.
Jeśli chcemy zarobić dobre pieniądze w branży remontowo – budowlanej, z łatwością znajdziemy odpowiednie ogłoszenie o pracę w Szwecji. Podobnie szukając pracy w Szwecji w lesie jako drwale. Szwecja to innowacyjny kraj, z wieloma wiodącymi markami (choćby Ikea) a zarazem o niedużej liczbie mieszkańców (10 mln) i dlatego ciągle szuka rąk do pracy w swoich przedsiębiorstwach.
Co więcej, pracowników budowlanych zza granicy Szwedzi zachęcają do zapisywania się do związków zawodowych. Szczególnie w największym budowlanym – Byggnads. Uzwiązkowienie to w Szwecji standard, a pracownicy budowlani z Polski są zachęcani do zapisania się do związku z prostego powodu – pracownik uzwiązkowiony nie zaniża wynagrodzeń. Nadmieńmy, że wykształceni specjaliści również mogą szukać pracy w Szwecji, choćby jako informatycy.
Spis Treści
Praca w Szwecji bez języka – czy to możliwe
Szukając pracy w Szwecji nie musimy mówić po szwedzku. Szczególnie, jeśli jedziemy na budowę lub do innej pracy fizycznej, w której nie będziemy mieć kontaktu ze Szwedami. Na lotniskach, dworcach, wszelkie automaty typu bankomat i biletomat mają polską opcję językową. Podstawowe formalności tego rodzaju załatwimy w języku ojczystym.
Poza tym, jeśli znamy angielski, bardzo dobrze odnajdziemy się w Szwecji. Szwedzi bowiem doskonale posługują się tym językiem. W razie czego możemy swobodnie „dogadać” się po angielsku w każdym sklepie czy na dworcu. Choć stereotypowo Szwedzi są zamknięci w sobie, to obsługują klienta z życzliwością i każdemu służą pomocą.
Prawdą jest jednak to, że Szwedzi przychylniej patrzą na przyjezdnych, którzy umieją posługiwać się ich językiem. Dlatego warto poznać choćby podstawy języka szwedzkiego na kursie językowym. To inwestycja, która z całą pewnością się nam opłaci. Nie będziemy mieć problemu z porozumieniem się na poziomie podstawowym w sklepie, odnajdywać się w mieście itp. Poza tym będziemy rozumieć więcej z tego, co mówi do nas szwedzki pracodawca lub członek związku zawodowego. A więc mimo że znajomość języka szwedzkiego nie jest wymogiem do znalezienia pracy w Szwecji, to jest bardzo pomocna.

Praca w Szwecji dla Polaków – rozliczenia podatków
Pracując w Szwecji musimy odpowiednio rozliczać podatki. Jak wiemy, tego nie sposób uniknąć, a lepiej zrobić to prawidłowo. Jeśli więc jesteśmy rezydentami w Szwecji, a więc mamy tam stały adres zamieszkania lub przebywamy w tym kraju dłużej niż 6 miesięcy musimy rozliczać się z podatków w Szwecji.
Pamiętajmy, że jednocześnie wszelkie dochody uzyskane w Szwecji, nie są rozliczane podatkowo w Polsce. Innymi słowy, nie rozliczamy się ze „szwedzkich” dochodów w Polsce. Gdyby było na odwrót, bylibyśmy po prostu podwójnie opodatkowywani, a to jest niezgodne z prawem.
Oczywiście tu tylko nakreślamy temat. Każdy ma inną sytuację w Szwecji i powinien ją omówić z doradcą podatkowym lub z pracodawcą, który ma doświadczenie w rozliczeniach. Pamiętajmy, że podatki w Szwecji mają charakter progresywny i są bardzo wysokie w porównaniu do Polski. Warto więc przemyśleć charakter, w jakim zamierzamy pracować w tym kraju. Nie oznacza to, że gro naszego wynagrodzenia zajmą owe szwedzkie podatki, wręcz przeciwnie, ichniejszy system jest sprawny i proporcjonalny, tak że wypłata będzie satysfakcjonująca nawet po opodatkowaniu. Najważniejszy jest więc dobry wybór pracodawcy, który uczciwe podchodzi do wszelkich formalności.