dziwne inwestycje
fot.pexels.com

Inwestowanie pieniędzy to poważna sprawa. Inwestorzy poszukują zwykle pewnych źródeł dodatkowego dochodu. Jednak część z nich podchodzi do inwestowania w sposób odważniejszy i mniej szablonowy i lokuje pieniądze w sposób wręcz dziwny. W niniejszym artykule przedstawiamy najdziwniejsze inwestycje.

najdziwniejsze inwestycje
fot.pexels.com

Dziwne inwestycje – czyli jakie

Dziwna inwestycja to inwestycja przede wszystkim nietypowa. Jest dziwna, ponieważ wiele osób uważa ją za niegodną uwagi lub taką, która może przynieść jedynie straty. Często nie jest ona powiązana z żadną poważną i stateczną lokatą majątku. Mówiąc „poważną” mamy na myśli przedmioty, które w ogólnym rozumieniu nie kojarzą się z wyrafinowaniem czy tradycją. Nie są to więc klasyczne dzieła sztuki czy obligacje. Niemniej jednak dziwne na pierwszy rzut oka inwestycje mogą być bardzo dochodowe.

Dziwną inwestycją może być przykładowo kaseta magnetofonowa. Są nimi komiksy, ale też zabawki czy różne pamiątki. Dziwne inwestycje nie mają granic, mogą nimi być przedmioty dosłownie każdego rodzaju, które zyskują na wartości. Niekiedy ich ceny są naprawdę zawrotne. Rosną jednak w niektórych przypadkach bardzo powoli. Mogą być również dość ryzykowne, ponieważ trudno ocenić, kiedy i na jaką nietypową inwestycję będzie popyt.

W każdym razie dziwne inwestycje często „krążą” wokół popkultury. I nie ma się czemu dziwić, w końcu kultura masowa wydaje na świat wartościowe produkcje, jak i postaci trwale zapisujące się w historii ludzkości. Możemy więc zainwestować nietypowo w jakąś pamiątkę (np. biżuterię) po aktorze czy muzyku albo też w pierwszy plakat promujący stary a dziś już kultowy film. Również misterne figurki przedstawiające postaci z filmów lub seriali albo też superbohaterów potrafią osiągać bardzo wysokie ceny.

Dziwne inwestycje – ile dokładnie wynoszą ceny

Trudno wycenić wszystkie najdziwniejsze inwestycje. Kwota zależy od wielu czynników i w zasadzie to indywidualna kwestia. Wszystko zależy od daty wytworzenia, rodzaju i stanu przedmiotu. Dziwne inwestycje osiągają ceny aukcyjne na poziomie tysięcy aż po miliony dolarów amerykańskich. Są to jednak prawdziwe „białe kruki”. Tak jak pierwsze buty Nike Air Jordan z autografem ikony NBA. Lecz to jest tylko przykład jeden z wielu, jak drogie potrafią być dziwne inwestycje.

Właściciel prototypowego cartridge’a do pierwszej gry z serii Legends Of Zelda na platformę Super Nintendo nie mógł przewidzieć, że ktoś po latach zapłaci mu za niego na e-bay’u równowartość 200 tys. zł. Winyl z autografem Johna Lennona, który muzyk zostawił tuż przed tragiczną śmiercią kosztował pół miliona USD. Wspomniane komiksy również osiągają zawrotne ceny. Komiksowy debiut Supermana (ikonicznej postaci popkultury a wtedy nowinki na rynku wydawniczym) w Action Comics osiągnął cenę blisko 15 mln. PLN. Gdy trafił do kiosków kosztował 10 centów, jednak nabierał wartości od 1938 r.

Duże ceny osiągają również elementy garderoby gwiazd. Sensację wzbudziło wystawienie na aukcję kapelusza, który nosił słynny i tragicznie zmarły raper 2Pac w teledysku do remiksu piosenki „California Love” z udziałem Dr.Dre. Ostatecznie sprzedano go za nieco ponad 10 tys. USD. Należy się jednak spodziewać, że eksponat ten jedynie zyska na wartości. Kapelusz posiada oczywiście certyfikat autentyczności i pisemne oświadczenie od poprzedniego właściciela, o okolicznościach wejścia w jego posiadanie.

nietypowe inwestowanie
fot.pexxels.com

Najdziwniejsze inwestycje – jak w nie inwestować

Dziwne inwestycje mają nietypowy charakter. Wymagają rozeznania i wiedzy na ich temat, by np. zapłacić za podpisany mikrofon Ice’a-T 120 tys. USD. Są jednak doskonałym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Poza tym są związane w dużej mierze z przemysłem rozrywkowym, a więc obcowanie z tymi przedmiotami to mnóstwo świetnej zabawy.

Nie mają poważnego charakteru biżuterii lub klasycznych dzieł sztuki. Stanowią doskonałą ozdobę salonu w domu lub mieszkaniu. Wszak gitara słynnego gitarzysty wspaniale wygląda na ścianie. Można więc dziwne inwestycje traktować jako oryginalny element wystroju wnętrza. Oczywiście odpowiednio je zabezpieczając przed zniszczeniem.

Aby dobrze zainwestować w coś nietypowego, powinniśmy bacznie śledzić portale aukcyjne. Część z nich jest wyspecjalizowana w sprzedaży określonych przedmiotów, np. autografów i instrumentów muzycznych ikon muzyki. Niekiedy można na nich znaleźć stosunkowo niedrogie rzeczy, które mogą po jakimś czasie okazać się bardzo wartościowe. Nigdy nie wiadomo i chyba w tym tkwi magia dziwnych inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here