Najdroższe instrumenty
fot.pexels.com

 

Muzyka jest jednym z najwspanialszych wytworów kultury. Bez niej nasze życie byłoby znacznie uboższe. Najpiękniejsze melodie wygrywają jednak najlepszej jakości instrumenty muzyczne. Potrafią przy tym osiągać tak wysokie ceny, że stanowią doskonałą inwestycję. W tym artykule poznacie najdroższe instrumenty świata.

najdroższe skrzypce
fot.pexels.com

Najdroższe instrumenty muzyczne – od czego zależy cena

Cena instrumentów muzycznych zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jakości wykonania. Jeśli instrument wyprodukowała uznana firma z tradycjami, oznacza to, że dźwięki wydobywające się z niego będą najczystsze. Wobec tego cena musi być odpowiednio wysoka. Cena instrumentu muzycznego zależy również od jego rodzaju. Ukulele będzie tańsze od gitary elektrycznej, zaś organy Casio od fortepianu. Lecz i wśród jednego rodzaju, rozpiętość cenowa może być duża i zależy od jakości wykonania.

Na cenę najdroższych instrumentów muzycznych wpływa też to, kto był ich właścicielem. Na aukcjach duże sumy osiągają instrumenty należące niegdyś do gwiazd muzyki. Jeśli są podpisane, ich cena jeszcze wzrasta. To okazja dla melomanów i fanów zespołów. Dzięki takiemu instrumentowi mają wysokiej jakości sprzęt plus pamiątkę po ulubionym artyście.

Duże ceny osiągają również nietypowe instrumenty lub multiinstrumenty. Pozwalają one na produkcję muzyki na komputerze. To najbardziej zaawansowane klawisze midi, wraz z padami perkusyjnymi i dużą liczą pokręteł i wskaźników pozwalających na jak najlepsze ustawienia w celu wydobycia najoryginalniejszych dźwięków z oprogramowania muzycznego. Za porządne tego typu urządzenia będziemy musieli wydać nawet kilka tys. zł. Zwłaszcza jeśli są wyprodukowane przez uznane w branży marki takie jak Korg czy AKAI.

Najdroższe instrumenty świata – przykłady

Najdroższymi instrumentami muzycznymi są te wykorzystywane w muzyce klasycznej. Zwłaszcza smyczkowe. Największe ceny osiągają skrzypce i wiolonczele. Wśród 5 najdroższych instrumentów na świecie znajdziemy te właśnie instrumenty smyczkowe z czego 4 to skrzypce. Wszystkie zaś wykonał słynny Stradivarius. Instrumenty, które wyszły spod jego ręki osiągają ceny dziesiątków milionów dolarów.

Dlaczego instrumenty Stradivariusa są najdroższe? Antonius Stradivarius vel Antonio Stradivari był 18-sto wiecznym lutnikiem. Włoch rozpoczął karierę jako rzeźbiarz, stąd umiejętność nadania najlepszego kształtu instrumentom. W ciągu pracy eksperymentował z formą i długością skrzypiec i wiolonczeli. Najsłynniejszymi skrzypcami, które wykonał są skrzypce „Mesjasz”, które stały się eksponatem muzealnym w oksfordzkim Ashmolean.

Część Stradivariusów trafiła na aukcje, osiągając horrendalne ceny. Najdroższym instrumentem autorstwa słynnego lutnika są skrzypce altowe „Macdonald” (od nazwiska ich właściciela z XIX w.). Model uznawany jest za najdoskonalszego zachowanego Stradivariusa na Świecie. W 2016 r. zostały sprzedane na aukcji za zawrotną kwotę 45 milionów dolarów. Ceny instrumentów Antonio Stradivardiego wciąż rosną, uznaje się je za majstersztyk lutniczy i wspaniałe dzieła sztuki.

ile kosztuje gitara
fot.pexels.com

Najdroższe instrumenty muzyczne – czy to dobra inwestycja

Instrumenty muzyczne należy traktować jako pewną, choć może dziwną formę inwestycji. Należy je umieścić wśród trwałych dzieł sztuki. Jak wspomnieliśmy, najdroższe są te wykonane przed historycznie uznanych rzemieślników lub te należące do wybitnych muzyków. Na szczęście nie wszystkie mają ceny skrzypiec Stradivariusa. Znacznie tańsze (choć nadal drogie) instrumenty muzyczne znajdziemy na aukcjach.

Melomani walczyli na aukcji o gitarę akustyczną Johna Lennona, która osiągnęła cenę przekraczającą 17 tys. USD. Gitara akustyczna z podpisami członków Aerosmith została kupiona za ponad 8 tys. dolarów. Specjalna gitara elektryczna z nadrukiem grafiki okładki płyty „Nevermind” Nirvany to koszt ponad 3 tys. Ponad 800 USD zapłacono za gitarę podpisaną przez członków The Doors. Podpisane gitary KISS oscylują wokół 1000 dolarów amerykańskich. Ponad 800 USD kosztowała gitara z autografami rapowego zespołu Wu-Tang Clan. Skrzypce muzyka country Charliego Danielsa także osiągnęły podobną kwotę.

Warto więc inwestować w instrumenty muzyczne. Co ważniejsze, nie musimy widnieć na okładkach Forbesa, aby móc to robić. Jeśli będziemy szukać instrumentów współczesnych muzyków, nabędziemy je za dość przystępne pieniądze, a z całą pewnością z czasem zyskają na wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here