fot.pexels.com

Wiele osób marzy o własnym domu. Zwłaszcza podczas pandemii, kiedy choć najmniejszy ogródek daje wytchnienie od ciągłej izolacji w czterech ścianach. Jednakże wielu osobom budowa domu wydaje się niezwykle droga i porzucają wspomniane marzenie. Niemniej jednak istnieje możliwość wybudowania domu w cenie mieszkania. W tym wpisie sprawdzamy, jak wybudować lub kupić dom za cenę mieszkania w bloku.

dom w cenie mieszkania jak wybudować
fot.pexels.com

Dom w cenie mieszkania – czyli jakiej

Z reguły sądzi się, że dom musi być drogi a na pewno droższy od mieszkania. Okazuje się, że to nieprawda. Jednak najpierw musimy sobie zadać pytanie czy to dom w cenie mieszkania w Warszawie czy w mniejszym mieście. Jaki jest jego metraż? Czy jest piętrowy czy parterowy? A przede wszystkim, gdzie kupimy działkę, na której go postawimy?

Analizując ceny domów i mieszkań, często zapominamy, że powinniśmy dodać do nich cenę działki budowlanej. Ile ona wynosi? Znów, podstawowym kryterium będzie jej umiejscowienie. Działka będzie tańsza w obszarach podmiejskich niż w miastach. Oczywiście ekskluzywność osiedla ma też znaczenie. W każdym razie powinniśmy do ceny domu dodać od przynajmniej kilkudziesięciu do kilkuset nawet złotych.

W każdym razie, nawet dodając koszty kupna działki, możemy nabyć dom w cenie mieszkania. Oczywiście poprzez odpowiednie wyważenie powyższych wartości. Dodatkowo na cenę domu wpływa jego kształt, ale też materiały budowlane użyte do jego budowy. Mamy więc bardzo duże pole manewru w manipulacji kosztami chcąc wybudować dom w cenie mieszkania.

Dom w cenie mieszkania – jak go wybudować

Wybudować dom za cenę mieszkania możemy na kilka sposobów. Nie musi być murowany. Jest to najbardziej czasochłonna metoda budowy, choć wciąż najpopularniejsza w Polsce. Jednak ostatnimi czasy inwestorzy znajdują dla niej alternatywy. Są to drewniane domy szkieletowe oraz domy wybudowane z prefabrykatów. Prefabrykowane domy są zwykle drogie a nawet droższe od murowanych, niemniej jednak w zależności od kształtu bryły możemy sporo zaoszczędzić.

Jeśli chcemy zbudować dom w cenie mieszkania lub apartamentu w budynku wielorodzinnym postawmy raczej na prostszą bryłę. Dodatkowo pozwala na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań konstrukcyjnych. Chcąc zrównać cenę domu z ceną mieszkania (lub jeszcze ją obniżyć) nie budujmy domu piętrowego czy z poddaszem. Chodzi tu o banalny powód – schody zawsze podwyższają koszty budowy. Oczywiście czasami będziemy zmuszeni wybudować dom piętrowy, zwłaszcza jeśli mamy małą działkę. Jednak, jeśli budujemy mały domek, powiedzmy trzypokojowy, z powodzeniem postawimy go nawet na wąskiej działce.

Jednakże fundamentalnym czynnikiem wpływającym na cenę domu będzie jego powierzchnia. Wiele osób zawyża cenę budowy, ponieważ zakłada, że nie po to wyprowadzają się z bloku, żeby mieszkać w małym domku. Budują więc duże domy, w których dużo przestrzeni pozostaje nieużywana i trudno je utrzymać w czystości, przynajmniej bez pomocy. Dlatego też warto zastanowić się nad wielkością domu i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, ile naprawdę przestrzeni nam potrzeba. Jeśli wyjdzie nam, że zmieścimy się w 35 m2, możemy dodatkowo uniknąć kolejnych formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

dom czy mieszkanie co lepsze
fot.pexels.com

Dom w cenie mieszkania – 35 m2 bez pozwolenia

Okazuje się bowiem, że przepisy budowlane umożliwiają postawienie budynku o powierzchni nie przekraczającej 35 m2 bez pozwolenia na budowę. Było to wyjście naprzeciw potrzebom inwestorów, którzy chcieli postawić jakiś budynek gospodarczy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy w takim domku zamieszkali.

Powierzchnia ta jest typowa dla małych, dwupokojowych mieszkań. Dodatkowo dziś z łatwością odnajdziemy ergonomiczne i funkcjonalne wystroje wnętrz, które pozwolą maksymalnie i estetycznie wykorzystać mały metraż. Jeśli więc jesteśmy singlami lub nie mamy dzieci, możemy zastanowić się nad postawieniem domu 35 m2 bez pozwolenia na budowę w cenie mieszkania.

Oczywiście w tak małym domu możemy wykorzystać wszelkie ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Kwotę zaoszczędzoną na wielkości samej bryły możemy przeznaczyć na zastosowanie energooszczędnych technologii, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach podczas eksploatowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here