Jubiler to zawód kojarzony z prestiżem. Nie ma się czemu dziwić, wszak to jubiler obrabia złoto, srebro, platynę i wysadza ozdoby diamentami czy rubinami. Skoro tak, myśl, że jubilerstwo jest dochodowym zawodem, nasuwa się sama. W artykule sprawdzamy, czy jubiler to intratny zawód.
Jubiler czy złotnik – czym się różnią
Opis zawodu jubilera, nakreślony w leadzie, nie do końca odpowiada rzeczywistości. To raczej stereotyp, który większość z nas ma w głowie, gdy myśli „idę do jubilera”. Powyższy opis łączy raczej dwie specjalności – jubilera i złotnika. Mają one ze sobą sporo wspólnego, niemniej jednak różnią się diametralnie. Są jednak potrzebne do wytworzenia pięknej biżuterii.
Zacznijmy więc od podstaw. Aby stworzyć złoty lub srebrny naszyjnik czy też bransoletkę, trzeba wiedzieć, jak obrobić, przetapiać i łączyć ze sobą metale szlachetne. Musimy bowiem wiedzieć, że biżuteria oferowana w sklepach jubilerskich to w zasadzie stopy metali. Ilość złota czy srebra w ozdobie (im większa, tym szlachetniejsza) to tzw. próba. Naszyjnik czy kolczyki z samego złota lub srebra byłyby zbyt kruche, aby można było je nosić. Dlatego metale szlachetne stapia się z innymi metalami, najczęściej miedzią. Tym właśnie zajmuje się złotnik.
Jubiler natomiast to zawód stricte złączony z projektowaniem biżuterii. Projektowanie, wytwarzanie a także wycenianie precjozów to zadanie jubilera. Ale uwaga, jubiler może być jednocześnie złotnikiem. Tacy rzemieślnicy mają własne pracownie a ich wyroby są często uznanymi markami, gdyż nie są taśmową produkcją. Często pracują w słynących z biżuterii regionach świata. Osoby łączące oba zawody to po prostu złotnicy jubilerzy.
Jubiler – jak nim zostać, jakie są wymagania
Niewątpliwą zaletą zawodu jubilera jest to, że popyt na jego usługi nie zniknie. Rokrocznie na rynek wypuszczane są nowe kolekcje biżuterii znanych marek, zaś popyt na klasykę w postaci choćby złotych obrączek ślubnych, nie maleje. Chcąc zostać jubilerami, musimy posiadać pewne zdolności, które są niezbędne do wykonywania tego fachu.
Przede wszystkim złotnik czy jubiler musi mieć zdolności manualne. Wszak często operuje na skomplikowanych pleceniach, misternych wzorach i wielu małych kamieniach szlachetnych. Dlatego też pewna ręka jest niezbędna u złotnika jubilera. Musi mieć też zmysł artystyczny, aby wiedzieć jak najlepiej połączyć ze sobą kruszce i kamienie szlachetne, oraz wyobrazić sobie piękne wzory. Jubiler to dobra praca dla introwertyka, który lubi w skupieniu wykonywać dane zadanie, bez udziału innych osób.
Jeśli więc widzimy w sobie powyższe predyspozycje, możemy podjąć kształcenie kierunkowe. Zawód jubilera zdobędziemy w szkole branżowej (nowa nazwa zawodówki). Możemy też spróbować się przebranżowić w kierunkowych szkołach policealnych. Jeśli podejmujemy studia na akademii sztuk pięknych, powinniśmy wybrać tę, na której znajdziemy odpowiednią specjalizację. Jednakże część jubilerów to swoiste „samorodki”, z ogromnym, wrodzonym talentem, choć bez kierunkowego wykształcenia.
Jubiler – jak wygląda praca
Jak wspomnieliśmy, jubiler nie tylko tworzy nowe wzory pięknej biżuterii, ale też np. wycenia ją. To szczególnie ważne, jeśli chcemy sprzedać stare ozdoby, wtedy właśnie jubiler jako fachowiec musi nam ją wycenić. Oprócz tego jubilerzy profesjonalnie czyszczą biżuterię, gdyż należy zastosować odpowiednią technikę w zależności od materiału, z której ją wykonano.
Jubiler także przerabia precjoza. Często przecina obrączki ślubne i powiększa jej rozmiar. Uzupełnia też ewentualne braki, gdy w jakichś wiekowych kolczykach czy pierścionkach brakuje kamieni. Jubiler wykonuje te usługi zarówno we własnej pracowni, jak i wtedy, gdy pracuje dla danej firmy jubilerskiej. W tym drugim przypadku musimy liczyć się z tym, że wszelkie naprawy i modernizacje mogą być przeprowadzone jedynie na firmowej biżuterii.
Oprócz tego jubiler powinien być otwarty na nowinki i trendy panujące w branży. Biżuterię wykonuje się bowiem nie tylko z klasycznego złota i srebra. Coraz popularniejsze są ozdoby ze stali szlachetnej, drewna a nawet tworzyw sztucznych. Co więcej, popularność zyskują precjoza łączące klasyczne materiały z nowoczesną technologią.