Kontakt ze zwierzakiem bardzo pozytywnie na nas wpływa. Nie może więc dziwić, że niektórzy szukają pracy, która im go umożliwi. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy, jakie zawody są związane ze zwierzakami.
Spis Treści
Praca ze zwierzakami – czyli jaka
Mówiąc o pracy ze zwierzakami, mamy na myśli zwierzęta domowe. Psy, koty i innych domowych pupili. Celowo więc pomijamy takie miejsca, jak masowe hodowle drobiu, świń, farmy mleczne, fermy futerkowe o rzeźniach nie wspominając. To jest inny zupełnie rodzaj pracy, w której człowiek ma kontakt ze zwierzętami, bez porównania gorszy zarówno dla pracowników jak i samych zwierząt. Tu omówimy zawody związane ze zwierzakami o charakterze raczej opiekuńczym a na pewno nie związane z ich cierpieniem.
Praca ze zwierzętami, w kontekście jaki mamy tu na myśli, może wyglądać różnie. A mianowicie chodzi tu od stopień zaangażowania i budowania więzi ze zwierzęciem. Czasami może to być po prostu pojedyncze wyjście na spacer z psem, a czasem opieka w hotelu lub schronisku dla zwierząt. Może mieć ona charakter dorywczy, jednak praca ze zwierzętami może być pełnoetatowym zajęciem.
Wymaga również różnego stopnia specjalizacji. Niekiedy do poprawnego wykonywania pracy ze zwierzakami wymagana jest duża wiedza z zakresu choćby zachowania i potrzeb zwierząt. Inne, tak jak wspomniane wyprowadzenie na spacery, nie wymaga takich wiadomości, lecz dobrze jest wiedzieć, jak psy się zachowują i jaką mają mowę ciała. Z całą pewnością praca ze zwierzakami wymaga empatii i cierpliwości. Zwierzęta bowiem mają swój charakter i czasami nie chcą współpracować.
Praca ze zwierzętami – jaki zawód wybrać
Miłośnicy zwierząt mogą wybrać kilka ścieżek kariery. Stosunkowo najszybciej i najłatwiej zostać petsitterem czyli profesjonalnym opiekunem zwierząt. Możemy nawet skończyć odpowiedni kurs, który przygotuje nas do wykonywania obowiązków i przedstawi teorię właściwej opieki nad kotem czy psem pod nieobecność właścicieli. Wymiar opieki będzie zależy od gatunku zwierzęcia i długości opieki. Czasami mogą to być wspomniane pojedyncze spacery raz dziennie, czasami kompleksowa opieka przez tydzień obejmująca np. 3 spacery z psem plus karmienie (i właściwą pielęgnację).
Jeśli lubimy zwierzaki możemy rozważyć pracę w stadninie koni. Jeśli posiadamy odpowiednie dokumenty instruktorskie możemy prowadzić kursy nauki jazdy. Hippika to specyficzna dziedzina wiedzy jak i zawód. Konie to duże i wymagające zwierzaki, więc musimy czuć się przy nich w 100% pewnie i posiadać odpowiednią wiedzę. Poza tym pracując z końmi możemy mieć ciekawe kontakty z przedstawicielami ginących zawodów jak np. kowale.
Jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę akwarystyczną z całą pewnością znajdziemy pracę w sklepie zoologicznym. Specjaliści – akwaryści są tam poszukiwani, ponieważ wbrew pozorom zakładanie i opieka nad zbiornikiem nie jest wcale tak prosta. Sprzedawca w sklepie zoologicznym na dziale akwarystycznym musi mieć rozeznanie w gatunkach ryb i roślin i innych organizmach, które możemy trzymać w akwarium. Jeśli pasjonuje nas wodny świat, nasze hobby, którym jest akwarystyka zapewni nam stałą pracę.
Praca ze zwierzętami – weterynaria, w schronisku i straży miejskiej
Pracować ze zwierzakami możemy także w schronisku dla bezpańskich psów i kotów. Jest to jednak wyczerpująca emocjonalnie praca, ponieważ możemy być świadkami ludzkiego okrucieństwa. Równocześnie to praca przynosząca wiele satysfakcji. Nie musimy od razu ubiegać się o etat w schronisku. Przybytki te bardzo chętnie przyjmują wolontariuszy, a więc możemy pracować ze zwierzętami w czasie wolnym bez odgórnie ustalonych i sztywnych godzin.
Jeśli ciekawi nas biologia i medycyna a zarazem pasjonują nas zwierzęta, możemy postarać się zdobyć zawód weterynarza lub technika weterynarii. Na te usługi popyt będzie zawsze. Możemy zdobyć określoną specjalizację weterynaryjną i zostać ekspertami w danej dziedzinie nawet na obszarze całego miasta i tak zyskać przewagę nad konkurencją. Poza tym weterynarze ściśle współpracują z hodowlami psów, które są ich regularnymi klientami.
Gdy razi nas okrucieństwo wobec zwierząt, możemy zostać funkcjonariuszami straży miejskiej w eko-patrolu. Eko-patrol to wyspecjalizowani w pomocy zwierzętom strażnicy. Często jako pierwsi odpowiadają na wezwania zaniepokojonych losem zwierząt obywateli i znajdują się na miejscu budzących wielkie emocje i szum medialny interwencji.