Dom to wspaniała sprawa. Daje więcej wolności niż mieszkanie w bloku, pozwala znacznie bardziej personalizować przestrzeń. Jednak część osób obawia się wysokich opłat eksploatacyjnych domu. W dzisiejszym tekście rozwiewamy te obawy i prezentujemy rozwiązania, w które warto zainwestować w domu, aby zmniejszyć rachunki.
Jak obniżyć rachunki w domu – odpowiednia konstrukcja
Obniżanie rachunków w domu powinniśmy planować już na etapie wyboru projektu i działki. Dobierzmy oba czynniki tak, aby jak najkorzystniej umiejscowić dom względem wędrówki słońca. Od strony południowej zainstalujmy możliwie duże przeszklenia, w ten sposób dom będzie się dłużej nagrzewać i utrzymywał ciepło. Oprócz jego ustawienia, rachunki w domu zmniejszy kształt bryły.
Jest on o tyle istotny, że znacząco wpływa na zachowanie ciepła w pomieszczeniach i musi być dobrze wybrany. Im prostszy kształt, bez załamań, najlepiej w kształcie prostokąta, tym dom będzie bardziej oszczędny. Bardzo ważny przy tym jest kształt dachu. Najlepiej obniża rachunki za ciepło wybudowanie dachu skośnego dwuspadowego. Choć dachy płaskie są modne, nie wpływają korzystnie na oszczędzanie ciepła w domu.
Co do budulca budynku, wszystko teraz zależy raczej od warstw izolacyjnych. Mimo że domy murowane nadal są najpopularniejsze, to coraz więcej inwestorów sięga po doskonale izolowane domy szkieletowe lub modułowe. Jeśli inwestujemy w nowoczesne pompy ciepła albo kotły kondensacyjne, warto zainstalować ogrzewanie podłogowe. Jeśli więc chcemy obniżyć rachunki za ciepło w domu, powinniśmy sięgać po nowoczesne rozwiązania całościowo.
Spis Treści
Jak obniżyć rachunki w domu – energia elektryczna
Przy budowie domu warto rozważyć zastosowanie odpowiednich instalacji, które zapewnią obniżenie rachunków za prąd. Energię elektryczną zużywamy niemal bezustannie i tu warto zwracać baczną uwagę na kupno sprzętu AGD i RTV o odpowiedniej klasie energetycznej. Najbardziej oszczędne są te opatrzone kategorią A+++. Oczywiście rachunki zależą też od sposoby w jaki z nich korzystamy, warto więc je włączać tylko wtedy, gdy jest to niezbędne oraz unikać długiego trybu „stand by”.
Warto oczywiście zainstalować panele słoneczne. Choć początkowa cena może zniechęcać, późniejsza eksploatacja zwraca się w niższych rachunkach. Poza tym możemy ubiegać się w gminie o dofinansowanie, które może wynosić nawet 5 tys. zł. Pamiętajmy, że panele słoneczne działają na światło słoneczne a nie ciepło, sprawdzają się więc także zimą i bardziej zachmurzone dni.
Część inwestorów rozważa zamontowanie małej, przydomowej elektrowni wiatrowej. Jeśli montujemy je bezpośrednio na bryle domu, czyli najczęściej na dachu, nie są wymagane żadne dodatkowe pozwolenia. Jeśli zaś chodzi o moc – turbina 5kW wystarczy do oświetlenia domu i działania RTV i małego AGD. Może też wspomóc centralne ogrzewanie – o ile mamy odpowiednią instalację. Odradza się za to kupno kondensatora prądu, który nie przyczynia się wcale obniżeniu rachunków za prąd w domu.
Jak obniżyć rachunki w domu – systemy oszczędzania wody
Podobnie jak w przypadku prądu, najlepiej zaoszczędzimy wodę odpowiednio nią gospodarując, czyli nie dopuszczając co długotrwałego kapania wody z kranu i nie zużywania jej w nadmiarze. Niemniej znacząco obniżymy rachunki za wodę w domu, stosując właściwe rozwiązania, podobnie jak panele słoneczne – korzystające z sił przyrody.
Z całą pewnością warto zamontować zbiornik na wodę deszczową. Zakopany pod ziemią, nie zajmuje miejsca w ogrodzie. Deszczówkę możemy wykorzystać do podlewania ogrodu, ale też do prania. Niestety nie nadaje się ona do picia. Jeśli nie jesteśmy podłączeni do sieci wodociągowej, warto zamontować eko szambo, które jest proste w obsłudze, nie wymaga częstego opróżniania a filtrując zanieczyszczenia, może rozprowadzać wodę po całym ogrodzie.
Skoro mowa o ogrodach, zaoszczędzimy wodę odpowiednio je planując. Szczególnie permakulturowe ogrody jako samodzielne „ekosystemy” są wyjątkowo oszczędne. Jeśli chcemy zaoszczędzić prąd i wodę, nie powinniśmy siać wielkopowierzchniowych trawników, a zamiast nich posiać łąkę kwietną, której nie trzeba często kosić, i która lepiej magazynuje wodę.