Wojna, oprócz oczywistych nieszczęść, niesie ze sobą przyspieszenie wynalazczości. Nawet jej groźba motywuje wojskowych inżynierów do wytwarzania przedmiotów, które w zamierzeniu pozwolą na uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem i wygraną na polu walki. Z czasem część z tych wojskowych wynalazków, trafia „do cywila” i korzystamy z nich na co dzień.
Spis Treści
Wynalazki wojskowe – dlaczego jest ich tak wiele
Starożytne przysłowie mówi „chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Chcemy wygrać z wrogiem – musimy mieć lepszy miecz, łuk, karabin, krążownik od niego. Oczywiście morale i wyszkolenie żołnierzy jest nieocenione i stanowi podstawę sukcesu na polu walki, jednak bez odpowiedniego sprzętu, żołnierz może po prostu stracić życie.
Dlatego też uczelnie wojskowe i rządy, nie szczędzą pieniędzy na wynalezienie każdej nowinki, która zapewni choćby minimalną przewagę nad wrażymi siłami. Wynalazki wojskowe mają pomóc nie tylko w czasie samej walki, ale też w rozpoznaniu czy też ułatwić żołnierzom funkcjonowanie na froncie zapewniając im maksimum możliwego komfortu.
Podstawową cechą wojskowych wynalazków jest ich funkcjonalność. Powinny być jak najbardziej uniwersalne, praktyczne i zajmować jak najmniej miejsca. Nic dziwnego, że nawet starszy sprzęt z demobilu znajduje ciągle rzeszę kupców. Jednakże część z wynalazków opracowanych w armii, trafiło do powszechnego użytku tak sprawnie, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich wojskowych korzeni.
Wynalazki wojskowe w cywilu – jakie są
Omówmy więc kilka przykładów wojskowych wynalazków, z których korzystamy codziennie. Pierwszy z brzegu – GPS. Włączasz go w smartfonie podczas dalekiej podróży? Podziękuj armii USA, która opracowała go w 1959 roku. Dziś ten wszechobecny system nawigacji miał niegdyś służyć żołnierzom do łatwiejszego odnajdywania się w terenie.
Odgrzewasz gotowe danie w mikrofalówce w domu albo pracy? Znów podziękuj pionierskiej wynalazczości wojskowej. No może w tym przypadku, podziękuj raczej przypadkowi właśnie. Mikrofalówka bowiem została wynaleziona przez przypadek. Percy Spencer, amerykański inżynier wojskowy, badający oddziaływanie mikrofal w radarach ze zdumieniem odkrył, że stopiły batonik, który miał w kieszeni.
Panie również zawdzięczają wiele wojskowości. Mianowicie podpaski mają swoje źródło w armii. Wata celulozowa służyła do opatrywania rannych żołnierzy w czasie I wojny światowej. Wkrótce znalazła się w cywilnym użyciu jako Kotex czyli podpaski właśnie.
Klej szybko schnący (super glue) to kolejny wynalazek wojskowy. Także amerykański, a początkowo miał służyć jako środek do szybkiego naprawiania kokpitów samolotowych. Skoro jesteśmy przy majsterkowaniu, uniwersalna i mocna srebrna taśma klejąca (duct tape) to także wojskowy wynalazek.
Wojskowe wynalazki używane na co dzień – inne przykłady
Smażysz coś na teflonowej patelni? Znów podziękuj armii, ponieważ bardzo długo wykorzystywano go wyłącznie w wojsku. Niemniej jednak francuski inżynier Mark Gregoire jako pierwszy pokrył patelnię teflonem by w końcu założyć słynną firmę Tefal.
Zamek błyskawiczny w kurtce czy spodniach jest teraz wszechobecny. Nie zawsze jednak tak było. Początkowo używano go w wojsku a to dzięki szwedzkiemu inżynierowi Gideonowi Sundbackowi. Popularny „suwak” doskonale sprawdzał się jako zapięcie kombinezonów lotniczych i pokrowców na samoloty. Teraz jest elementem mundurów, jak i niezliczonych cywilnych ubrań.
Na co dzień korzystamy również ze spodni – bojówek, niezbędników, multitooli. One wszystkie miały początkowo służyć wyłącznie żołnierzom. Ich praktyczne zastosowanie szybko zyskało sympatyków w cywilu. Także pojazdy marek Jeep czy Hummer były przeznaczone dla wojska. Wydaje się więc, że wojskowe wynalazki są nie tylko same w sobie niezwykle użyteczne, mogą też stanowić świetną inwestycję. Inżynierowie różnych armii nie ustają w wysiłkach w wymyślaniu nowych rozwiązań. Niekiedy armia szuka prywatnych inwestorów. Jako że rozwiązanie wszystkich armii świata celem zaprowadzenia globalnego pokoju wydaje się niemożliwe, inwestowanie w niektóre technologie wojskowe może okazać się wyjątkowo dochodowe.