realna wartość kryptowalut
fot.pexels.com

Kryptowaluty cieszą się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów. Są za to solą w oku banków i rządów. Ci pierwsi nie wątpią w realną wartość kryptowaluty, ci drudzy ciągle ją podważają. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się nad tym czy kryptowaluty są rzeczywiście coś warte i jeśli tak, to dlaczego.

wartość bitcoina kurs
fot.pexxels.com

Wartość kryptowalut – skąd się bierze

Wartość danej kryptowaluty bierze się oczywiście z ceny, jaką są w stanie zapłacić inwestorzy za jednostkę w oficjalnym pieniądzu. Najczęściej wartość kryptowaluty ma odzwierciedlenie w USD a ta przeliczana jest po kursie na złotówki. Niemniej w artykule chodzi o zupełnie inną wartość np. Bitcoina. Chodzi o to, czy kryptowaluta jest cokolwiek warta sama w sobie. I tu zaczynają się przysłowiowe schody.

Kryptowaluty są bytami cyfrowymi, wirtualnymi, nie mają więc swoich odpowiedników w realnym świecie. Jeśli znikłby Internet, znikłyby kryptowaluty. Stąd też część osób podważa ich jakąkolwiek wartość. Zapominają oni, że ludzie płacą realnymi pieniędzmi (często duże kwoty) za wirtualne przedmioty już od dawna. Ma to miejsce głównie w gamingu. Gracze, zwłaszcza miłośnicy strzelanek i RPG płacą niekiedy horrendalne kwoty za wirtualne wyposażenie swojej postaci. Także płacenie dolarami czy złotówkami za np. lepszy karabin wirtualny, bezużyteczny w „realu” ma sens, ale dla gracza.

A przecież na giełdzie kryptowalut również się gra. To inwestorzy płacący za LSK z własnej woli nadają mu określoną wartość. Wieloryby kryptowalut zaś obracają astronomicznymi czasami pieniędzmi handlując na giełdzie. To, że kryptowaluty nie mają znaczenia dla przeciętnego człowieka, nie jest istotne, bowiem to inwestorzy widzą w nich wartość. A to można odnieść do każdej innej rzeczy.

Wartość kryptowalut – jak się ma do innych inwestycji

Odgórną wartość, obligującą każdego bez wyjątku jest niemożliwa do określenia dla wielu innych przedmiotów i nie tylko. Niektórzy ludzie bowiem są gotowi wydać niesamowite kwoty na szczenięta psów określonych ras. Inni zaś widzą w pewnych dziełach sztuki coś wspaniałego, choć inni nie daliby za obraz nawet wybitnego artysty złamanego grosza. Podobnie jest z biżuterią, sneakersami i innymi wytworami kultury. Także z pieniądzem.

Sam pieniądz ewoluował wraz z rozwojem ludzkości. Przez długi czas, a nawet obecnie w niektórych enklawach i społecznościach, nie istnieje. Część z nich woli po prostu handel wymienny. Długo też USD miał odzwierciedlenie w złocie, niemniej od 1973 to już nie obowiązuje. Oficjalna waluta stała się niejako wirtualna bez odpowiednika w kruszcu. Jak widzimy, bardzo trudno jest określić wartość danej rzeczy płynącą z samego jej istnienia.

Wartość kryptowalut, tak jak innych rzeczy jest bowiem płynna. To co dla jednego jest bezcenne, dla drugiego nie przedstawia żadnej wartości. W kryptowalutach chodzi raczej o coś innego, o sam system, na którym są oparte. Ludzie godzą się nimi handlować za określoną cenę, ponieważ pragną mieć alternatywę, słowem wolność wyboru w dywersyfikacji portfela bez udziału oficjalnych, odgórnych administracji.

jaka jest wartość kryptowalut
fot.pexels.com

Wartość kryptowalut – w czym się przejawia

Trudno znaleźć wartość większą dla każdego z nas niż wolność. W silnie zorganizowanej i odgórnie kontrolowanej rzeczywistości, ludzie pragną jej uszczknąć jak najwięcej. Dotyczy to także sfery finansowej, ponieważ choćby kryzys gospodarczy w 2008 r. nie miał miejsca w wirtualnej rzeczywistości a był spowodowany realnymi przyczynami. Mimo że rządy zapewniają nas o stabilności świata finansów, jest on kolosem na glinianych nogach i jest bardzo nieprzewidywalny.

Dlatego też część osób upatruje wartości kryptowalut przede wszystkim w tym, że są one niezależne od wszelkiej administracji. Handlują nimi bezpośrednio sami inwestorzy, oczywiście dużo ryzykując, lecz mając poczucie sprawstwa i kontroli nad swoimi finansami zainwestowanymi w Bitcoiny czy Ethereum.

Poza tym w celu pozyskiwania kryptowalut inwestuje się poważne i materialne środki. Są nimi potężne komputery, pracujące całą dobę w wirtualnych „kopalniach”. Kryptowaluty weszły już tak mocno w działalność człowieka, wmieszały się w system, że po prostu nie można ich uznać za bezwartościowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here