dług przerwa w karierze
fot.pexels.com

Życie pisze nieprzewidywalne i zaskakujące scenariusze. Niektóre zdarzenia mogą przerwać naszą ścieżkę kariery na czas nieokreślony. Przy powrocie do pracy w CV powstać może spora luka. W niniejszym wpisie wyjaśniamy, jak należy mówić o długiej przerwie w karierze zawodowej na rozmowie kwalifikacyjnej.

przerwa w karierze zawodowej
fot.pexels.com

 

Spis Treści

Długa przerwa w karierze – co ją powoduje

Jak wspomnieliśmy, przerwa w karierze może mieć różne przyczyny. Może ją wywołać choroba, wypadek samochodowy lub kryzys gospodarczy. Wielu rzeczy nie możemy przewidzieć i zaplanować. Dlatego też krótsze lub dłuższe przerwy w karierze powinniśmy traktować jako coś normalnego i przygotować się na nie, jeśli to możliwe.

Najgorsze w tej sytuacji jest to, że nie możemy przewidzieć jak długo przerwa w karierze potrwa. Nie wiemy, kiedy kryzys się skończy (co udowadnia pandemia), ani czy rehabilitacja będzie krótkotrwała. Sama sytuacja na rynku pracy może zmienić się na tyle, że nie będziemy mogli przewidzieć, jak długo będziemy szukać nowej pracy. Może akurat przez kilka miesięcy nie będzie popytu na kogoś z naszymi kwalifikacjami i wykształceniem.

Dlatego też nie powinniśmy obawiać się rozmowy o długotrwałej przerwie w karierze z rekruterem. Zapewne on też zdaje sobie sprawę z tego, że różne są koleje losu a także z aktualnej sytuacji na rynku pracy. Wyzbądźmy się więc poczucia niższości, które sami w sobie wywołujemy przez przerwę w karierze i skupmy się raczej na tym jak o niej mówić.

Długa przerwa w karierze – jak o niej rozmawiać

Jak rozmawiać o długiej przerwie w karierze na rozmowie kwalifikacyjnej? Najprostsza odpowiedź brzmi: szczerze. Oczywiście nie oznacza to, że musimy zagłębiać się w szczegóły. Niemniej jednak otwartość w temacie przerwy w karierze jest jak najbardziej wskazana. Z całą pewnością powinniśmy unikać kłamstw i pomijania jej.

Prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw. Jeśli umieściliśmy w CV fikcyjne zatrudnienie to w końcu też dojdzie do przełożonego, zwłaszcza jeśli nie przemyśleliśmy tego, gdzie „pracowaliśmy”. Jeśli zaś całkiem pominiemy kwestię przerwy w zatrudnieniu, będzie to tylko rodzić kolejne pytania. Lepiej od razu szczerze powiedzieć, że z tego czy innego powodu nie pracowaliśmy.

Jak zatem rozmawiać o przyczynach przerwy w karierze? Najbezpieczniejszą odpowiedzią będą „przyczyny osobiste”. Wtedy też rekruter nie będzie się zagłębiał w szczegóły. Ale lepiej dodajmy jakiś zarys sytuacji, że przykładowo chorowaliśmy, opiekowaliśmy się kimś. Lub po prostu zajmowaliśmy się domem. Taka sytuacja w rodzinie nie jest przecież niczym niezwykłym. Uwaga! Tu szczególnie powinni przełamać się mężczyźni. Coraz więcej panów postanawia oddać zarabianie pieniędzy partnerkom/żonom, by samemu podjąć się obowiązków domowych. Niezwykła odpowiedź? W przypadku mężczyzn być może (jeszcze), ale i tak lepsza niż kłamstwo.

rozmowa kwalifikacyjna porady
fot.pexels.com

Długa przerwa w karierze – czy to wada

Czy przerwa w karierze, w dodatku długa, zawsze jest postrzegana jako wada? Trudno powiedzieć. Zależeć to będzie od przyszłego pracodawcy. Jeśli po prostu lepiej postrzega kogoś, kto bezustannie pracował, to cóż, nie uzna przerwy w karierze za zaletę. Jeśli zaś jest otwarty, a my spełniamy wymogi formalne do podjęcia pracy na dany stanowisku, nie musi mieć ona żadnego znaczenia.

Dlatego bardzo ważne jest, jak przedstawimy naszą długą przerwę w karierze na rozmowie kwalifikacyjnej. A dokładniej: czy opowiemy o niej jako o naszym wyborze, czy nie. Wydaje się, że lepiej wypadniemy mówiąc o przerwie w pracy jako o świadomym i celowym wyborze. Zrobiliśmy przerwę w karierze, bo chcieliśmy odpocząć, odnaleźć siebie, zająć się domem. To był nasz wybór i nie żałujemy go.

W takim wypadku będziemy postrzegani, jako aktywni, mimo że wybraliśmy raczej bierność zawodową. Na pewno zyskamy wizerunek ludzi odważnych, jak i świadomych siebie, którzy nie boją się ryzykować i nie chcą tkwić w pracy, która ich nie satysfakcjonuje. Dodajmy więc, że aplikacja na nowe stanowisko jest jak najbardziej przemyślaną decyzją, i doskonale wiemy, z czym się wiąże ta praca i dlatego chcemy ją podjąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here