wyznaczanie celów
fot.pexels.com

Marzenia są piękne. Napędzają nas do działania i motywują do stania się lepszymi wersjami siebie. Lecz wiele osób ze smutkiem i złością stwierdza, że ich marzenia się nie spełniają. Wynika to z kilku czynników, które omówimy w niniejszym artykule.

spełnienia marzeń
fot.pexels.com

 

Spis Treści

Myślenie – czy wystarczy do spełnienia marzeń

Nie ukrywajmy – współczesna kultura wręcz rozbudza nasze marzenia. Cały czas zachęca do stania się kimś więcej, niż umożliwiałyby to warunki, w których żyjemy. Reklamy, wywiady z gwiazdami, media społecznościowe dobitnie mówią, że każdy może stać się kimkolwiek zechce. Wystarczy mieć marzenia i chęci. A część komunikatów mówi, że same marzenia wystarczą.

Dokładnie tak. Niektórzy twierdzą, że wystarczy marzyć i wizualizować sobie cel, aby Wszechświat działał na naszą korzyść. Gdyby to było tak proste, marzenia nie byłyby tylko imaginacjami, które wyświetlamy w swoich głowach, tylko magicznymi supermocami. Poza tym, czy świat mógłby w ogóle funkcjonować, gdyby od każdej myśli miał się zmienić?

Nie twierdzimy, że marzenia jako takie są złe, czy też, że nie warto wizualizować sobie lepszego życia. Wręcz przeciwnie – zawsze powinniśmy dążyć do poprawy własnego losu. Niemniej same marzenia, podobnie jak samo pozytywne myślenie, nie wystarczą do tego, aby się spełniły. Potrzeba czegoś więcej, czyli zmiany podejścia do marzeń.

Marzenia bez celu – czym są

Otóż, aby marzenie się spełniło, powinno stać się celem. A nawet kilkoma mniejszymi celami prowadzącymi do głównego. Niemniej jednak nie celami myślowymi, ale celami działania. Marzenie bez wyznaczonego celu – etapu prowadzącego do jego spełnienia, jest tylko wyobraźnią. Co więcej, może nas frustrować a nawet zniechęcić do osiągania sukcesu.

Dlaczego marzenia bez celu są szkodliwe (o ile nie fantazjujemy sobie dla przyjemności i zabicia czasu)? Dlatego, że rozpraszają. Cel jest konkretny. Tym łatwiejszy do osiągnięcia, im jest mniejszy, bardziej realistyczny. Dalekosiężne marzenia bez celu, są nierealne lub przynajmniej niezmiernie trudne do osiągnięcia. Cel pozwala nam na postawienie pierwszego małego kroczku i daje pewność siebie. Same marzenia nie dają też rozwiązań, aż w końcu mogą nam całkiem umknąć.

Możemy więc paradoksalnie zrezygnować ze spełniania marzeń o sukcesie, intensywnie marząc. Nie rozwiązujemy po kolei problemów, które stoją na drodze do niego. Marzenia bowiem spełniają się poprzez działanie, a działanie musi być celowe. I nieważne jest to czy marzymy o inwestycji, pięknym ogrodzie, czy może lepszej pracy. Powinniśmy sobie wyznaczyć nawet małe cele, tyle ile uznamy za stosowne i realizować je, aby ostatecznie zrealizować swoje marzenie.

jak osiągnąć cel
fot.pexels.com

Cele w realizacji marzeń – jak je wyznaczyć

Wiemy już, że same marzenia nie wystarczą i trzeba wyznaczać sobie cele. Jak jednak to zrobić? Skuteczne wyznaczenie celów powinno być poprzedzone uświadomieniem sobie naszej niewiedzy. W ten sposób lepiej zaplanujemy dalsze kroki w realizacji marzenia. Pierwszym celem niech będzie szczere przyznanie się do tego czego nie wiemy, jeśli brakuje nam podstaw, trudno, zacznijmy od nauki ich poznawania. Nie działajmy na oślep licząc, że „jakoś to będzie”. Nie będzie. Na przykład w przypadku inwestycji w kryptowaluty powinniśmy rozpoznać, jak one funkcjonują i czym się charakteryzuje handel nimi, a nie wpłacać duże kwoty licząc na szybki zysk.

Jak wspomnieliśmy, ilość drobnych celów prowadzących do realizacji marzenia jest nieistotna. Powinniśmy dostosować ją do poziomu naszych umiejętności, wiedzy a także sytuacji. Pośpiech jest złym doradcą i w przypadku marzeń, jest raczej przeszkodą w ich realizacji. Cele powinny być też realistyczne, nie rzucajmy się na głęboką wodę z nadmiernym optymizmem, spokojnie we własnym tempie przystępujmy do ich osiągania.

Pamiętajmy też o tym, aby się nie zniechęcać. Niektórzy porzucają swoje marzenia tuż przed ich spełnieniem tylko dlatego, że w nieodpowiednim momencie się zdenerwowali lub zniecierpliwili. Nie powinniśmy też słuchać innych, ile nie zależy im na spełnieniu naszego marzenia. Konstruktywna krytyka jest cenna i daje propozycje rozwiązania problemu. Miejmy jednak świadomość, że nie wszystkie marzenia się spełniają, bądźmy gotowi przyjąć porażkę. Bez próby realizacji z całą pewnością żadne marzenie nie ma szansy się spełnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here