Wydaje się, że musimy ciągle szukać motywacji. Do wszystkiego. Ćwiczeń, pracy, a nawet, co jest niepokojące, do życia samego w sobie. Powstaje pytanie, czy sama pogoń za motywacją nie jest bezcelowa? W niniejszym wpisie zastanowimy się nad tym jak znaleźć motywację i czy możemy być ciągle zmotywowani.
Spis Treści
Jak znaleźć motywację – czy poszukiwanie motywacji jest objawem słabości
W dzisiejszym, naznaczonym bezustannym pośpiechem świecie, musimy ciągle mieć siły robić coś coraz dłużej i lepiej. Oczywiście z pełnym zaangażowaniem. Mamy więcej pracować, ciężej ćwiczyć, dłużej czytać. I rzecz jasna zajmować się zwykłymi, codziennymi obowiązkami. Jeśli mamy dzieci czy choćby zwierzęta, jedynie nam ich przybywa. Czujemy się źle a być może łatwo popadamy w gniew.
Nie może zatem dziwić, że na którąś z tych czynności najzwyczajniej w świecie zacznie braknąć nam sił. Jednak dzisiejszy świat nie chce, abyśmy odpoczęli i odpuścili sobie. Jeśli brak nam sił, to w zasadzie problem tkwi w braku motywacji. Czyli to nie w ciele tkwi problem, ale w umyśle. Utwierdzają nas w tym zwłaszcza coache i influencerzy.
Bo czym właściwie jest motywacja? To uświadomienie sobie przyczyn, dla których chcemy wykonać tę czy inną czynność. Można powiedzieć, że to swego rodzaju presja. Motywacja do zarabiania pieniędzy przychodzi z zewnątrz – nie zapracujemy, nie zarobimy, nie będziemy mieli co jeść i gdzie mieszkać. Jednak w końcu każdego z nas dopada zmęczenie pracą. I wtedy wkracza motywacja wewnętrzna. Szukamy dodatkowych, oprócz tych zupełnie oczywistych, przyczyn, dla których mamy zwiększyć nasze wysiłki.
Motywacja na co dzień – jak ją znaleźć
Nie oznacza to, że nie możemy się nigdy zmotywować do żadnego działania. Wręcz przeciwnie, znaleźć motywację możemy choćby w pozytywnym podejściu (aczkolwiek nie pozbawionym realizmu) do przedsięwzięcia, którego się podejmujemy. Zacznijmy przede wszystkim od zastanowienia się, dlaczego się go podjęliśmy.
Czasem pierwsze przesłanki motywujące nas do czegoś ulegają zatarciu, zapominamy o nich, a co za tym idzie, nasz progres jest niezauważalny. Powinniśmy też zastanowić się nad perspektywą dłuższą niż najbliższy deadline w pracy lub dzisiejszy trening. Jeśli przypomnimy sobie to, gdzie znajdowaliśmy się na początku da nam to wyobrażenie dalekosiężnego sukcesu, a więc motywację i pozwoli przezwyciężyć chwile zniechęcenia i zwątpienia.
Nie oznacza to, że wszystkie słabości uda nam się przezwyciężyć tak łatwo. Niekiedy całkowity brak motywacji do czegokolwiek, nawet do codziennych czynności, powinien nas zaniepokoić. Kompletne zniechęcenie, brak sił do wykonania czegoś, co zwykle nie kosztuje nas żadnego wysiłku, może oznaczać, że mamy problemy ze zdrowiem. Jeśli nie mamy sił ćwiczyć, być może się przetrenowaliśmy. Chodzimy senni i nie możemy sprawnie wykonywać obowiązków w pracy? Być może jest to oznaka przepracowania. Jeśli zaś w ogóle nie mamy ochoty żyć, powinniśmy przestać szukać motywacji, a zamiast tego poszukać pomocy u profesjonalisty.
Jak znaleźć motywację – czy motywacja zawsze pomaga
Powyższe „objawy” mogą oznaczać, że dzieje się z nami coś niedobrego. Ciągłe szukanie motywacji może powodować, że będziemy odczuwać wyrzuty sumienia, że nam „się nie chce”. To błędne przekonanie przysłoni nam prawdziwy powód naszego stanu – wyczerpanie nerwowe i/lub organizmu. Wtedy powinniśmy raczej się zregenerować lub umówić się na wizytę u lekarza.
Nie jest to jednak łatwe dla wszystkich. W końcu w dzisiejszych czasach wszystko zależy od nas. Nasze sukcesy, jak i porażki, to wyłącznie nasza zasługa. Trudno więc dziwić się, że część osób nie dopuszcza do siebie myśli o jakiejkolwiek słabości i szuka kolejnych sposobów do zmotywowania się do zintensyfikowania wysiłków. Możemy pomyśleć o sobie jako o żołnierzach, którzy po prostu wykonują zadania pomimo wszelkich przeciwności.
Czasem więc pytanie „jak znaleźć motywację” jest źle postawione. Powinniśmy raczej przyjrzeć się powodom, przez które nam jej brak. Może powinniśmy raczej zmienić pracę, zestaw ćwiczeń lub też rozpocząć leczenie, a nie słuchać kolejnych mówców motywacyjnych. Właściwa motywacja, zwłaszcza pozytywna, może oczywiście zdziałać cuda. Problem w tym, że taka motywacja ma charakter zewnętrzny np. w postaci podwyżki. Jeśli jednak popularne sposoby na znalezienie motywacji nam nie pomagają, oznacza to, że problem tkwi nie w tym, że nam jej brak tylko zupełnie gdzie indziej.