domy na sprzedaż
fot.pexels.com

Dom to marzenie, które podziela wiele osób. Niestety, los czasami tak pokieruje kolejami życiowymi, że trzeba dom sprzedać. Jak wygląda sprzedaż domu i czy jest znacznie trudniejsza niż sprzedaż mieszkania w bloku, sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

jak sprzedać dom
fot.pexels.com

Czy łatwo sprzedać dom – od czego zależy cena

Sprzedaż domu może okazać się niełatwa. Dzieje się tak za sprawą kilku czynników. Będą nimi wielkość domu, jego kształt, rozmiar działki, na której stoi, jego wiek, materiał, z którego został zbudowany, a nawet przydomowy ogród. Także to czy dom jednorodzinny znajduje się w mieście czy na przedmieściach, wpływa na jego cenę. Te wszystkie czynniki musimy wziąć pod uwagę przygotowując ogłoszenie o sprzedaży domu.

Droższe są bowiem domy wybudowane na osiedlach domków jednorodzinnych w miastach niż te na przedmieściach. Nowoczesne domy są bardziej poszukiwane niż tradycyjne. Choć i tu są wyjątki, ponieważ i domy drewniane szkieletowe potrafią drogo kosztować. Do zakupu domu może zachęcić też zadbany i oryginalnie urządzony ogród.

Nowoczesność architektoniczna i wiek domu wydaje się jednak kluczowa, jeśli chodzi o łatwość sprzedaży nieruchomości. Nowoczesne domy, szczególnie w stylu stodoły lub skandynawskim są obecnie bardzo modne. Na wybudowane w PRL piętrowe, ceglane sześciany bardzo trudno jest znaleźć kupca, choć i oni się ostatecznie znajdują. Zajmuje to po prostu znacznie więcej czasu.

Czy łatwo jest sprzedać dom – ile trwa sprzedaż domu rodzinnego

Branża nieruchomości w Polsce blokami stoi. Jej rdzeniem są mieszkania w bloku zarówno z wielkiej płyty, jak i z cegły. Wynajem i sprzedaż mieszkań to główne zajęcie biur nieruchomości. Zajmują się też sprzedażą domów, nie tylko nowych, ale i na rynku wtórnym. Osoby pragnące sprzedać dom muszą jednak uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Mogą one spodziewać się sukcesu w tej materii nawet po kilku latach.

Średnio znalezienie kupca na dom na rynku wtórnym to 230 dni. Rekord poszukiwania klienta na sprzedaż domu to 4 lata. Oczywiście to swojego rodzaju widełki, które zależą od wymienionych wyżej czynników. Na pewno jednak będziemy sprzedawać dom dłużej niż mieszkanie w bloku. Co więcej, nie powinniśmy się w przyszłości zmiany tego trendu. Przez pandemię COVID-19 zauważalne jest zwiększone zainteresowaniami domami i działkami, niemniej jednak starsze domy, takie wybudowane przed początkiem wieku, długo szukają nabywców.

Nadal możemy się spodziewać sporych zysków, przynajmniej takich, które umożliwią nam zakup mieszkania w mieście. Sprzedajemy bowiem nie tylko sam dom, ale też działkę i ogród. Jeśli są one atrakcyjne, mogą podnieść niewygórowaną cenę samego budynku. Możemy spodziewać się szybszej sprzedaży, jeśli mamy nieduży dom. Niestety przed laty panowała moda na budowanie dużych posiadłości a te są drogie w eksploatacji i utrzymaniu, zwłaszcza, że budowano je z użyciem starych i nie ekologicznych technologii.

sprzedaż domu
fot.pexels.com

Czy łatwo sprzedać dom na wsi – co na to wpływa

Obecnie zauważalny jest trend poszukiwania/wybudowania domów na wsi. Mieszkańcy miast chcą mieć kawałek własnego ogródka, ciszę a to za cenę niższą niż w aglomeracji. Dlatego na rynku nieruchomości można znaleźć chętnych na domy na wsi. Nie chodzi tu jednak o same domy, tylko o działki, na których stoją.

Działki na wsiach są bowiem tańsze niż w mieście i to kilkukrotnie. Poza tym często umiejscowione są na dobrej jakości ziemi, na której łatwo założyć piękny ogród. Kupcy często wyburzają stare domy i znajdujące się tam stodoły (choć te często remontują i adaptują do nowoczesnej architektury mieszkalnej) i budują dom od nowa. Nie sam budynek jest dla nich pociągający a okolica.

Możemy więc stosunkowo łatwo sprzedać dom na wsi, zwłaszcza takiej, która graniczy z miastem. Obecnie, dzięki funduszom z Unii Europejskiej, gminy i wsie znacząco się unowocześniają. I powstają tam całe osiedla domków jednorodzinnych dla „mieszczuchów”. Wystawiając ogłoszenie o sprzedaży domu na wsi to właśnie okolicę powinniśmy szczególnie chwalić, ponieważ to ona stanowi największą zaletę dla klientów z miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here