Praca w fabryce

W fabrykach i zakładach produkcyjnych spotkamy się z pracownikami reprezentującymi stanowiska różniące się zakresem obowiązków, poziomem odpowiedzialności, szczeblem w hierarchii czy wymaganiami dotyczącymi kompetencji i doświadczenia. Obszar produkcji nieustannie się rozwija i branża ta oferuje miejsca pracy, intensywnie o tym informując. Kim tak naprawdę mogą być odbiorcy takich komunikatów? Dla kogo idealnym rozwiązaniem będzie praca na produkcji? Jakie umiejętności są potrzebne w tej pracy? Odpowiadamy!

Kompetencje pracownika obszaru produkcji

W fabrykach najważniejszą kwestią jest ciągłość produkcji i zapewnienie stałej realizacji planów. Aby tak się działo, niezbędna jest gotowa do pracy załoga. W jej skład wchodzą przedstawiciele różnych specjalizacji. Inżynierowie odpowiedzialni są między innymi za utrzymanie ruchu w fabryce czy rozwój nowoczesnych parków maszynowych. Powinni oni cechować się zdolnościami technicznymi, matematycznymi, jak i kreatywnością oraz wyobraźnią przestrzenną. Takie kompetencje zdobywa się na uczelniach politechnicznych i licznych kursach. Jednak nie każda posada w obszarze produkcji wymaga takich umiejętności. Na rynku dostępnych jest obecnie dużo ofert liderów tej branży, którzy poszukują pracowników na inne stanowiska, np. operatorów maszyn czy operatorów magazynu. Nie jest tu kluczowe wykształcenie, a wysoka motywacja do podjęcia zatrudnienia, często w systemie dwuzmianowym, zorientowanie na wysoką jakość i umiejętności pracy w zespole. 

Na co powinien być gotowy pracownik produkcyjny?

Z jednej strony produkcja charakteryzuje się wykonywaniem powtarzalnych czynności, które mimo cykliczności wymagają sporej uwagi i skrupulatności. Dlatego każdy aplikujący na stanowisko pracownika produkcyjnego musi pamiętać, jak istotna jest dokładność i precyzja. Z drugiej strony, zatrudniony w tym obszarze powinien być gotowy na charakterystyczny grafik. Mowa tu o systemie zmianowym, czyli dyspozycyjności o różnych godzinach. Aby utrzymać ciągłość produkcji, fabryki często działają w trybie 24-godzinnym. Pracownicy działają na zmianach porannych, popołudniowych lub nocnych, mają też do wyboru pracę przez 12 godzin, co daje im minimum trzy dni wolnego w tygodniu.

Praca dla osób bez doświadczenia

W firmach produkcyjnych, pracodawca powinien zapewnić szereg instrukcji, planów i zasad, które służą bezpieczeństwu i minimalizacji ryzyka popełnienia błędu przez pracownika. Każdy element pracy powinien być jasno wytłumaczony. Dzięki temu, nawet nowo zatrudniona osoba bez wcześniejszego doświadczenia w tym obszarze już po krótkim czasie wie, jak działać, by wypełniać swoje zadania najbardziej efektywnie. Odpowiednie wdrożenie i cykliczne szkolenia, które zapewnia pracodawca, są tu więc niezwykle ważne, jednak kluczową kwestią jest tu otwartość i chęć do nauki zatrudnionej osoby. Od kandydatów nie jest wymagany konkretny tytuł naukowy, a chęć uczenia się i wysoka motywacja. Dokładność, zdrowy rozsądek i zaangażowanie – to cechy, którymi powinien się charakteryzować aplikujący do pracy na produkcji. Jeżeli ktoś chce się dalej rozwijać i uczyć, ma taką możliwość także w miejscu zatrudnienia. Przykładem niech będzie tu fabryka opon Bridgestone. Osoby zatrudnione w pracy na produkcji w Stargardzie dostają szansę na podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywania kolejnych umiejętności.

Dalsze możliwości rozwoju

Dobre oko, sprawność działań, chęć zdobywania wiedzy i przede wszystkim rzetelność w wykonywaniu obowiązków są cenione w zakładach produkcyjnych – to umiejętności cechujące solidnego pracownika. Ktoś, kto dba o rozwój tych kompetencji, może dostać awans i zostać brygadzistą czy mistrzem w danym obszarze, przyuczać nowo zatrudnionych, a nawet być prawą ręką kierownika czy dyrektora. Mówimy tutaj zatem o zdolnościach przywódczych, pozwalających pełnić funkcje lidera, które także są przydatne w tym sektorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here