Audiobooki

Stwierdzenie, że czytanie łagodzi obyczaje nie jest wcale na wyrost. Zaledwie kilka minut dziennie spędzonych z książką w ręce znacząco obniża poziom stresu w organizmie. Dodatkowo naukowe badania dowodzą, że taka aktywność intelektualna pozwala dłużej utrzymać mózg w dobrej kondycji. Co ciekawe, te same obszary intelektualne uaktywniają audiobooki, czyli książki czytane głosem lektora. Ogromną bazę najlepszych nagrań audio tego typu ma platforma Storytel. Oto jak mogą one wpływać na pracę ludzkiego umysłu.

Empatyczne doświadczenia słuchacza

Wsłuchując się w historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, czytelnik łatwiej wczuwa się w położenie bohatera. Stąd właśnie bierze się popularność literatury faktu, a w szczególności reportaży. „Gad. Spowiedź klawisza” Pawła Kapusty porusza ważny problem kulis pracy w służbie więziennej. Poruszając się po wielu zakładach karnych odwiedza każdy ich zakamarek i dużo rozmawia, szukając patologii w polskim systemie resocjalizacji.

storytel gad spowiedź klawisza audiobook

Okazuje się, że to nieprzyjemna rzeczywistość, gdzie osadzeni często mają więcej praw i przywilejów niż pilnujące ich osoby, zwane w więziennym żargonie „gadami” lub „klawiszami”. Więźniowie zamiast być nawracanymi, stają się często jeszcze gorszymi ludźmi niż byli przed skazaniem. To brudna, ciężka książka, w której autor nie boi się stawiać odważnych tez. Polskie zakłady karne zalewa plaga nielegalnych kontaktów z osadzonymi, ale patologie pojawiają się również po stronie strażników.

Tego typu służba to obciążenie psychiczne do końca życia, o czym Kapusta stara się otwarcie mówić. Dodatkowo wyjątkowy klimat tego reportażu w formie audiobooka buduje barwny głos lektora – Janusza Chabiora. „Gad. Spowiedź klawisza” nie tylko poszerza horyzonty poznawcze odbiorcy, ale rozbudza w nim również empatyczne postawy, niejako będąc współczesnym „advocatus diaboli” dla służby więziennej.

Pora na logiczne myślenie

Kryminały to książki-zagadki, które stawiają przed czytelnikiem ogromne wyzwanie. Musi on poważnie wytężyć swój umysł, aby przed ostatnią sceną objaśniającą całą intrygę spróbować wytypować sprawcę oraz kierujące nim motywy. „Behawiorysta” Remigiusza Mroza, popularnego polskiego autora kryminałów, stanowi świetne wyzwanie dla komórek myślowych.

behawiorysta w storytel

Wydarzenia krążą wokół ataku terrorystycznego na szkołę. Nikt nie wie, kim jest sprawca, ani co nim kieruje. Powołany do życia przez autora dyscyplinarnie zwolniony prokurator Gerard Edling ma 100% skuteczności w doprowadzaniu powierzonych mu spraw do końca. Oprócz tego jest tytułowym behawiorystą – specjalistą od badania ludzkich zachowań.

Dzięki takiemu połączeniu odbiorca, którym jest w przypadku audiobooka słuchacz, zagłębiony w interesującą historię dostaje również spory zasób wiedzy psychologicznej. „Behawiorysta” zmusza mózg do niemałego wysiłku. Badania mówią, tego typu aktywność daje porównywalne efekty jak rozwiązywanie krzyżówek czy gra w szachy. Lektorem w serwisie Storytel jest świetnie sprawdzający się w swojej roli Robert Jarociński.

Ćwicz swoją pamięć

Kryminały wymagają również zwracania uwagi na nawet najmniejsze szczegóły, doskonałego rozeznania w wydarzeniach, a co za tym idzie – wytężenia pamięci. „Polowanie na psy” Mieczysława Gorzki to powrót lubianego przez czytelników bohatera, czyli komisarza Mariana Zakrzewskiego.

Podejmuje się on sprawy znalezienia tajemniczego zabójcy, który pierwszy raz ujawnił się w grudniu 1981 roku we Wrocławiu. Po funkcjonariuszach MO dostaje on niepełny obraz śledztwa. Przyczyniły się do tego prywatne problemy kapitana Marka Piekły, wprowadzenie stanu wojennego oraz interwencja SB. Jest to o tyle ważne, że obecnie celem zabójcy są właśnie funkcjonariusze policji. Do czasu wyjaśnienia sprawy żaden z nich nie może czuć się bezpiecznie. To wielka gra o życiową stawkę, która trzyma w napięciu do samego końca!

Podczas słuchania audiobooka w Storytel użytkownik nie tylko łączy fakty związane ze sprawą, ale również korzysta z wiedzy o epoce PRL-u, w szczególności wydarzeń z początku lat 80. XX wieku. Do świata policji słuchaczy przenosi użytkowników Filip Kosior, będący lektorem „Polowania na psy”.

audiobooki mieczysława gorzkiego w storytel

Jak audiobooki wspierają pracę umysłu?

Poznawanie książek w formie nagrań audio niczym nie ujmuje przyjemnemu doznaniu obcowania z literaturą. Do tego są one świetnymi towarzyszami codziennych czynności, które wykonuje każdy z nas. W ten sposób nadrobić można ulubione powieści w czasie sprzątania, gotowania, jazdy samochodem czy rekreacyjnego joggingu.

Zadbają przy tym o prawidłową kondycję umysłu. Zatrzymują procesy starzenia mózgu, wspomagają zapamiętywanie, a także rozwijają empatię u odbiorcy. Warto przy tym postawić na wygodną formę ich odtwarzania. W dobie szybkich łącz mobilnych świetnym wyborem jest serwis streamingowy z bogatą biblioteką najlepszej polskiej i światowej literatury. Tak właśnie najprościej można opisać przytaczany wielokrotnie w tekście Storytel. Zapewnia najwyższą jakość przesyłanego dźwięku profesjonalnie nagranych audiobooków na dowolnie wybranym urządzeniu. Z pewnością warto sprawdzić, co platforma ma do zaoferowania nowym użytkownikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here